KWW Jarosława Szlachetki

Sauna otwarta

Sauna otwarta
CENTRUM ODNOWY BIOLOGICZNEJ GOTOWE

Od tego tygodnia na terenie krytej pływalni „Aquarius” czynne jest centrum odnowy biologicznej. Budowane było z myślą o sportowcach, ale korzystać z niego mogą również klienci indywidualni. Myślenicka sauna ma być najtańsza w regionie

Podstawowym zadaniem inwestycji było stworzenie miejsca, w którym sportowcy z okolicznych klubów mogliby korzystać z odnowy biologicznej. - Zamiast budować całkiem nowy obiekt, postanowiliśmy niższym kosztem zaadoptować niewykorzystywaną przestrzeń na basenie, rozbudowując ją o dodatkowe sauny. Z pomieszczeń korzystać będą mogli nie tylko pływacy trenujący na basenie, ale i inne dyscypliny sportowe. Myślę tu o piłkarzach, siatkarkach, zawodnikach judo, czy lekkoatletach – mówi Dominika Cuprjan, kierownik krytej pływalni.

Przez ostatnie 15 lat na terenie basenu znajdowała się tzw. sauna fińska (sucha) będąca w stanie zmieścić maksymalnie 6 osób. Po remoncie na potrzeby centrum odnowy zaadoptowano pomieszczenia o powierzchni 60 m.kw. Nowa sauna jest w stanie pomieścić do 15 osób zapewniając im komfortowe warunki. Została rozbudowana m.in. o saunę infra red (pomocna przy odchudzaniu i zwalczaniu celulitu), saunę suchą, ścieżkę Kneipa (zabieg pomocny przy bólach głowy, migrenach, zaburzeniach krążenia nóg i żylakach). Najciekawiej zapowiada się sauna parowa, a także misa wytwarzająca lód, którym można się nacierać po korzystaniu z kąpieli wodnych. Od tego tygodnia można korzystać także z terapii światłem, groty solnej (tlenoterapia), czy aromaterapii.

Sauna będzie czynna codziennie w godz. 7:45 do 21:45. Za minutę przyjdzie nam zapłacić 35 groszy, natomiast za pół godziny 9 zł. W zależności od pomieszczenia, temperatura w nich panująca mieści się w zakresie od 40 do 110 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza oscyluje od 10 do 100%. Wybierając się do sauny należy zabrać ze sobą dwa ręczniki, a także bawełniany kostium kąpielowy lub kąpielówki.

Do tej pory w okolicy nie było takiego miejsca, a najbliższy obiekt z którego mogli korzystać sportowcy znajduje się w Krakowie. Odnowa biologiczna w obecnych czasach stała się powszechną metodą wspomagania regeneracji organizmu, który ciągle narażony jest na uszkodzenia i kontuzje. Kluby sportowe działające na terenie miasta i gminy wystąpiły z inicjatywą wybudowania odnowy biologicznej do Anity Werner - dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, który zarządza centrum wodnym. Pomysł zaakceptował także burmistrz Maciej Ostrowski. MOKiS złożył wniosek do Ministerstwa Sportu i Turystyki. Został pozytywnie oceniony, a ministerstwo na realizację pomysłu przyznało dotację w wysokości 120,3 tys. zł. To stanowiło połowę kosztów niezbędnych do przeprowadzenia remontu. Pozostałą część dołożył Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach.

Kierownik basenu zapytaliśmy również o tzw. trzecią nieckę basenu, gdzie według wstępnych projektów podczas budowania basenu miała powstać zjeżdżalnia. - Nie ukrywam, że w przyszłości MOKiS przy wsparciu burmistrza chciałby zaadoptować tą część obiektu, ale to wiąże się z dużymi kosztami. Mógłby tam powstać basen rehabilitacyjny z masażem, leżanki, jacuzzi solne, wanna do hydromasażu i brodzik z mini zjeżdżalniami dla dzieci. Mam nadzieję, że kiedyś uda się do tego doprowadzić – przyznaje Dominika Cuprjan.

 

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)