Ścieżka edukacyjna w kompleksie leśnym Uklejna już otwarta!

Miasto 18 czerwca 2019 Wydanie 22/2019
Ścieżka edukacyjna
w kompleksie leśnym Uklejna już otwarta!
Otwarcie pierwszej w rejonie ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej

W kompleksie Leśnictwa Uklejna, stanowiącym część składową Nadleśnictwa w Myślenicach, otwarto pierwszą w tym regionie edukacyjną ścieżkę dydaktyczno-przyrodniczą. Oficjalnie dokonali tego przedstawiciele Lasów Państwowych na czele z nadleśniczym Tomaszem Bartko oraz burmistrz Jarosław Szlachetka.

- To dopiero pierwszy etap ścieżki edukacyjnej w naszych lasach. Teraz możemy go oficjalnie otworzyć i pokazać dzieciom jak wygląda praca leśnika. Projekt „Zostań pomocnikiem leśnika” ma na celu zainteresowanie dzieci i młodzieży ciekawą pracą na terenie lasów oraz pomóc w zrozumieniu zagadnień związanych z gospodarką leśną, czy też przybliżenie tajemnic lasu.

Zapraszamy rodziny i młodzież szkolną z opiekunami na wędrówkę po lesie z zeszytem edukacyjnym. Rozwiązanie kolejnych zadań może umożliwić zdobycie odznaki „Pomocnik Leśnika”. Ścieżki edukacyjne znajdują się także w nadleśnictwach Krzeszowice, Miechów oraz Niepołomice – mówi Tomasz Bartko, nadleśniczy Nadleśnictwa Myślenice.

Oficjalnego wstęgę przecieli w myślenickich lasach burmistrz Jarosław Szlachetka oraz nadleśniczy Tomasz Bartko wraz z zaproszonymi dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Lipniku. Najmłodsi turyści mogli zobaczyć także nietypowy, ładowany energią elektryczną, więc nie generujący spalin samochód Lasów Państwowych.

- Cieszę się, że w naszym kompleksie leśnym otwieramy pierwszą taką ścieżkę dydaktyczno-przyrodniczą. Ścieżkę, która dedykowana jest przede wszystkim dzieciom i młodzieży, ale też dorosłym. To świetna forma spędzenia aktywnie czasu w lesie, a ścieżka ta może być także atrakcją turystyczną. Dziś otwieramy pierwszy etap tej ścieżki, ale na tym nasza współpraca się nie kończy i wspólnie z Lasami Państwowymi chcemy w przyszłym roku zaprojektować wieżę widokową, która wzmocni walory turystyczne tego miejsca – mówił podczas otwarcia burmistrz Jarosław Szlachetka.

„Zostań pomocnikiem leśnika” – tak zatytułowany jest podręcznik przygotowany przez Nadleśnictwo Myślenice wraz z Lasami Państwowymi dla opiekunów, rodziców lub nauczycieli, którzy wraz z dziećmi chcą wybrać się na ścieżkę edukacyjną w Myślenicach. Ścieżka dedykowana jest głównie dzieciom w wieku 7-10 lat, a podręcznik zawiera zadania, które należy wykonać spacerując po lesie w masywie Uklejny. Podręczniki można otrzymać w siedzibie Nadleśnictwa Myślenice przy ul. Szpitalnej 13 lub pobrać ze strony pomocniklesnika.pl.

Po przejściu każdego etapu w siedzibie Nadleśnictwa można otrzymać certyfikat leśnika, natomiast po przejściu przynajmniej dwóch ścieżek edukacyjnych w Małopolsce, odznakę leśnika. Każdy kolejny etap wiąże się z następnymi nagrodami i gadżetami.

Szczegóły można znaleźć na stronie www.pomocniklesnika.pl