KWW M Pszczola

Ścieżkami krakowskiego Żelbetu

Ścieżkami krakowskiego Żelbetu
Ścieżkami krakowskiego „Żelbetu”

W  rajdzie wzięło udział 14 patroli ze SP w Skomielnej Czarnej, Gimnazjum w Tokarni, Gimnazjum w Krzczonowie, Gimnazjum i ZSOiZ w Lubniu, SP i Gimnazjum w Tenczynie, Gimnazjum w Krzeczowie, ŚHP w Skomielnej Białej, Gimnazjum ze Słopnic oraz z LO z Olkusza (3 patrole) i z Rudawy.

W dniach 21-23 czerwca odbył się już po raz czwarty Beskidzki Rajd Szlakami Walk o Niepodległość. W tym roku organizatorem rajdu było Stowarzyszenie na rzecz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu w partnerstwie z Lokalną Grupą Działania „Klimas”, wójtem gminy Lubień Kazimierzem Szczepańcem, wójtem gminy Tokarnia Władysławem Piaściakiem, we współpracy z Oddziałem IPN w Krakowie. W rajdzie wzięło udział 14 patroli ze SP w Skomielnej Czarnej, Gimnazjum w Tokarni, Gimnazjum w Krzczonowie, Gimnazjum i ZSOiZ w Lubniu, SP i Gimnazjum w Tenczynie, Gimnazjum w Krzeczowie, ŚHP w Skomielnej Białej, Gimnazjum ze Słopnic oraz z LO z Olkusza (3 patrole) i z Rudawy.

W pierwszym dniu, po uroczystej Mszy św. w kościele M.B. w Tokarni uczestnicy wyruszyli na trasę Tokarnia – Zawadka – Pcim. Pięciogodzinna wędrówka, znacznie utrudniona przez panujący skwar, zawierała sześć punktów kontrolnych, w których musieli wykazać się szczegółową wiedzą historyczną dotyczącą Zgrupowania 20 pp AK „Żelbet” oraz przebiegu walk w masywie Kotonia. Zostali przeszkoleni jak zachować się na wypadek zasadzki Niemców, jak wystawić „czujkę”, mieli okazję „postrzelać” z karabinów pochodzących z czasów II wojny światowej, musieli także zorientować się gdzie należy zapalić znicz upamiętniający tamte wydarzenia oraz wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy.

W sobotę trasa marszu przebiegała po terenie gminy Lubień. Zaraz po śniadaniu młodzież wyruszyła z Przełęczy Glisne na Luboń Wielki, przez Surówki, Luboń Mały do Skomielnej Białej. I tutaj również pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK przygotowali dla uczestników niespodzianki. Patrole natknęły się na zasadzkę Niemców, musiały wykazać się wiedzą na temat ruchu oporu na tym obszarze, umiejętnością wyszukiwania punktu ostrzegawczego, posługiwania się kompasem oraz przeszli elementy musztry.

Po powrocie do bazy w Tenczynie nie było za dużo czasu na odpoczynek. Po posiłku wszyscy udali się na prelekcję doktora Piotra Sadowskiego, który bardzo ciekawie opowiadał o Zgrupowaniu „Żelbet”, opisywał przebieg rozbrojenia Niemców przebywających w Dworku Targowskich w Tokarni oraz w analityczny sposób przedstawiał przebieg walk w masywie Kotonia. Przy ognisku członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych pokazywali uczniom broń z tamtego okresu, prezentując jej budowę, zalety i wady podczas zastosowania w walce.

Niedziela poświęcona była uroczystościom z okazji 70 – tej rocznicy pacyfikacji wsi Krzeczów. Po Mszy św. sprawowanej w intencji mieszkańców zamordowanych przez hitlerowców 20 czerwca 1943r., na pobliskim cmentarzu odbył się apel poległych, a delegacje władz samorządowych, rodzin ofiar, organizacji lokalnych złożyły pod pomnikiem wieńce i kwiaty. Po oficjalnych uroczystościach, w centrum wsi odbyła się rekonstrukcja wydarzeń historycznych z tamtych dni „Krzeczów 43”, której scenariusz opracował Krzysztof Musielak - dowódca GRH „ 17 Infanterie Division 21 Infanterie Regiment” z Nowego Targu. Zilustrowano m.in. wkroczenie hitlerowców do Krzeczowa, pojmanie mieszkańców, potyczki partyzanckie z okupantem. Oprócz Grupy Rekonstrukcji Historycznych „ 17 Infanterie Division 21 Infanterie Regiment” w rekonstrukcji brało udział również Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1. PSP AK pod dowództwem Janusza Jurowicza, GRH „Ogniowcy”, GRH przy PTH Oddziale Nowy Sącz, 5. Krakowska Drużyna Wędrowników ZHR „Orkan” oraz miejscowa ludność.

Podsumowania zmagań podczas rajdu dokonał Dawid Golik – pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, następnie wszystkim uczestnikom wręczono nagrody rzeczowe. W tym roku zwyciężył patrol „Ponury” z Rudawy, a drugie miejsce zajął patrol z Gimnazjum w Lubniu. Obchody zakończyła akademia upamiętniająca ofiary pacyfikacji w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Krzeczowie.

Ewa Kawończyk