Sebastian Kasprzyk wygrał Runmageddon

Sebastian Kasprzyk wygrał Runmageddon
Sebastian Kasprzyk to dzisiaj czołowy zawodnik biegów z przeszkodami. Pasję do tego sportu odkrył podczas startu w myślenickim Runmageddonie w 2015 roku Fot. Piotr Jagniewski

Najpierw na dystansie 21 km pokonał prawie 1300 uczestników i 70 przeszkód, a kolejnego dnia rano zrobił to ponownie! Tym razem nie dając szans rywalom na dystansie 6 km

Myślenicka edycja Runmageddonu uznawana jest za najtrudniejszą w kraju i przyciąga na Zarabie tysiące najlepszych zawodników z całej Polski. Oprócz naturalnych przeszkód takich jak zbocza Uklejny i Chełmu, koryto Raby, strumienie i potoki oraz lejący się z nieba żar – biegacze mieli do pokonania kilkadziesiąt przeszkód.

W pierwszy dzień festiwalu w kategorii "hardcore" Sebastian Kasprzyk ze Stojowic zajął pierwsze miejsce pokonując dystans 21 km i 70 przeszkód w 2 godz. 31 min i 11 sekund zostawiając w tyle 1258 zawodników. Tym samym poprawił swój wynik sprzed roku, kiedy na dystansie 12 km zajął 5. miejsce.

- Zwycięstwo cieszy podwójnie ponieważ startowałem na swoim terenie, a co najważniejsze pierwszym miejscem zapewniłem sobie podium w lidze OCR Polska 2018 – swój wynik komentował po zejściu z podium.

W drugi dzień zawodów wystartował na dystansie 6 km (kat. "rekrut") i podobnie jak w piątek – ponownie zajął pierwsze miejsce. - Nie mogło mnie zabraknąć na tym dystansie, zwłaszcza że w ubiegłym roku zająłem na nim drugie miejsce. Wczoraj znajomi mówili "będzie ci mało" i tak właśnie było. Pomimo 21 kilometrów w nogach z poprzedniego dnia, biegło się przyjemnie. Teraz czas przygotowywać się do Mistrzostw Europy - mówi.

 

Od Runmageddonu do Mistrzostw Świata

Po raz pierwszy styczność z biegami przeszkodowymi Sebastian miał w Myślenicach trzy lata temu podczas pierwszej edycji Runmageddonu. Po debiucie w tym morderczym biegu zrozumiał, że to dyscyplina której szukał od dawna. Mimo, że jeszcze w szkole podstawowej brał udział w zawodach biegowych i zajmował wysokie lokaty, takie bieganie nie dawało mu satysfakcji.

Zajmując wysokie miejsca podczas krajowych zawodów udało mu się uzyskać kwalifikacje do Mistrzostwa Europy w Holandii. Tam na dystansie 4 km w kategorii wiekowej 18-24 zajął pierwsze miejsce. To zmotywowało go do dalszej pracy, która zaowocowała kwalifikacją do Mistrzostw Świata OCR World Championships w Kanadzie.

 

Rzucili wyzwanie tysiącom

Runmageddon jest największym w Polsce i najbardziej ekstremalnym w Europie cyklicznym biegiem przez przeszkody. Zmagania odbywają się w kilkunastu lokalizacjach rocznie. W 2017 roku w 17 wydarzeniach wystartowało blisko 60 tysięcy osób, a od początku istnienia cyklu do mety imprez dotarło już ponad 110 tysięcy uczestników.

Specyfika tej formy aktywności polega przede wszystkim na dobrej zabawie, ale pozwala też sprawdzić siebie. Dzięki ogromnemu wysiłkowi fizycznemu i psychicznemu, w którym pokonuje się swoje słabości, a dopiero potem rywali, uczestnicy poznają swoje maksymalne możliwości. Mają oni do przebycia różne odcinki trasy z torami przeszkód – wspinają się, czołgają, brną w błocie, skaczą, a także mierzą z wodą oraz ogniem. Do wyboru są cztery formuły – INTRO (3 km i 15+ przeszkód), REKRUT (6 km i 30+ przeszkód), CLASSIC (12 km i 50+ przeszkód) oraz HARDCORE (21 km i 70+ przeszkód).

Festiwal Biegowy Runmageddon w Myślenicach odbywa się od 4 lat i każdorazowo przyciąga do naszego miasta około 5 tysięcy uczestników z którymi przyjeżdżają rodziny i znajomi. Tylko w tej edycji do udziału w biegu zgłosiło się ponad 4700 zawodników. To obok Myślenickiego Festiwalu Lata i Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem jedno z trzech największych wydarzeń organizowanych w naszym mieście.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)