Sędziwy klub z Dolnego Przedmieścia

Sport 12 września 2018 Wydanie 32/2018
Sędziwy klub z Dolnego Przedmieścia
Fot. Bartek Ziółkowski

Jubileuszowa impreza z okazji 70-lecia powstania klubu sportowego Orzeł Myślenice oraz 10. urodziny szkółki piłkarskiej Orliki Myślenice przyniosła wiele radości wszystkim uczestnikom. Święto Orła i Orlików przyciągnęło tłumy, a wszystko tego dnia ewidentnie sprzyjało gospodarzom i organizatorom

- Jak we wszystkich imprezach plenerowych dużo zależy od pogody, a w związku z tym, że nam dopisała, to też tłumnie odwiedzili nas zawodnicy, ich rodzice, ale też goście. Szczególnie cieszymy się z faktu, że zakładane przez nas plany organizacyjne udało się zrealizować z nawiązką, a na koniec pierwszy zespół efektownie pokonał Gościbię Sułkowice w meczu ligowym - mówi Edward Łapa, prezes zarządu Orła.

Jubileuszowe obchody rozpoczęły się od święta dla najmłodszych. Niemal od rana ruszyły turnieje piłkarskie dla Orlików. Wokół boiska powstały dmuchane parki rozrywki zajmujące niemal całe boisko treningowe, a w orłowskim bufecie mnóstwo możliwości, aby nawet domowy obiad zastąpić spędzeniem tego dnia na stadionie. Dzieci skosztować mogły także lody od Mr. Piaggio, czy też skorzystać z przygotowanych atrakcji przez Centrum Aktywnego Rozwoju Frajda, Myślenicką Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą z psami oraz strażaków z OSP Dolne Przemieście.

- Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia, bo choć co roku organizowaliśmy w czerwcu Dzień Orlika, to tym razem postanowiliśmy wyjątkowo połączyć go z obchodami 70-lecia klubu. Impreza naprawdę się udała i tym bardziej chylimy czoła tym, którzy w jakimkolwiek stopniu się do tego przyczynili. Szczególne podziękowania składamy za efektowny tort na 10 urodziny Orlików i cieszymy się, że święto klubu spotkało się z odzewem tak licznej społeczności - dodaje Kamil Ostrowski, dyrektor szkółki piłkarskiej Orliki Myślenice.

Jednym z głównych punktów programu jubileuszowej imprezy było historyczne zdjęcie całej orłowskiej rodziny. Kilkaset osób ustawiło się na głównej płycie boiska, by wspólnie uwiecznić na pamiątkowej fotografii obchody 70-lecia.

Podczas całodniowej imprezy przeprowadzono także loterię fantową, która cieszyła się dużym zainteresowaniem, podobnie jak sklepik z orłowskimi gadżetami. Całkowity dochód przeznaczony zostanie na modernizację stadionu, a lada dzień ma ruszyć remont murawy boiska treningowego, które zostanie sfinansowane z Budżetu Obywatelskiego Gminy Myślenice.

Na głównej płycie boiska emocje stopniowo się podnosiły. Przedsmakiem ligowej rywalizacji Orła z Gościbą był mecz byłych Gwiazd Orła, który był świetnym widowiskiem i jednocześnie pokazał jak klub z Dolnego Przedmieścia łączy pokolenia. Na przestrzeni całego dnia przez murawę z piłką przy nodze przewinęło się kilkaset zawodników począwszy od 4-latka, po osoby nawet starsze od klubu.

- Ten mecz był świetną okazją, by spotkać się z ludźmi, którzy tworzyli klubową historię w poprzednich latach. Jestem pod wielkim wrażeniem tego jak klub w ostatnim czasie się rozwinął i jego przyszłość maluje się w świetlanych barwach. Pamiętam jak przed laty przebieraliśmy się w blaszaku, a dziś prawie 500 zawodników z profesjonalnym zapleczem i obiektami do treningów ma warunki z najwyższej półki - wspomina Paweł Karaś, były zawodnik i trener Orła, który przed laty grał między innymi w Cracovii, czy młodzieżowych reprezentacjach Polski.

Mecz byłych gwiazd zakończył się efektownym wynikiem 5:5, a bramki zdobywali Bartłomiej Nawieśniak 3, Kamil Ostrowski i Rafał Kański dla granatowych oraz Łukasz Święch 2, Bogdan Nowak, Łukasz Ferlak i Janusz Sroka dla biało-zielonych.

Składy: legendy (biało-zieloni): Łukasz Drewienkiewicz - Zbigniew Bylica, Wojciech Płachta, Mirosław Sawicki, Kamil Lesiński - Krzysztof Karpeta, Łukasz Świech, Łukasz Ferlak, Krzysztof Oskwarek, Rafał Martyka - Bogdan Nowak oraz Sławomir Nowak, Dariusz Ulman, Janusz Sroka, trener Robert Nieć; legendy granatowi: Grzegorz Sroka - Tomasz Sawicki, Bartłomiej Guzik, Roman Bierówka, Łukasz Mikołajczyk - Ryszard Baran, Jacek Ćwierz, Kamil Ostrowski, Rafał Kański, Dawid Łapa - Paweł Karaś oraz Bartłomiej Nawieśniak, Michał Lech, Jarosław Sroka, trener Paweł Karaś.

Orzeł - Gościbia 6:1

Bezpośrednio po meczu byłych gwiazd na murawę wybiegła pierwsza drużyna mierząc się w meczu ligowym z Gościbią Sułkowice. Podopieczni trenera Szymona Burligi zrobili fantastyczny prezent urodzinowy licznie zebranym kibicom i wygrali aż 6:1 (5:0).

Jeszcze w pierwszej połowie dwa gole zdobył Krzysztof Zając i po jednym Wiktor Grochal, Mariusz Kasperek i Mateusz Mistarz, a po przerwie na bramkę zdobytą przez Gościbię odpowiedział Jakub Bartosz, ustalając wynik zawodów na 6:1. Skład Orła: Pajka - Żak (76 Bodzioch), Mistarz, Kasprzyk, M.Serafin (46 Leśniak) - Wyroba, Sałach, Suder (61 Bartosz) - Zając, Grochal (68 Marzec), Kasperek (65 Górka).

- Dziękujemy za udział w naszej imprezie. Możemy być dumni nie tylko z długoletniej historii naszego klubu, ale przede wszystkim z rozwoju zarówno Orła jak i szkółki piłkarskiej Orliki. Dziś możemy się pochwalić świetną bazą, zapleczem treningowym, znakomitym szkoleniem młodzieży, a najlepiej o tym świadczą nie tylko liczne awanse na wyższe szczeble rozgrywkowe, ale też transfery naszych zawodników do Wisły Kraków, Cracovii, Zagłębia Lubin, czy Escoli Varsovia. W samym tym okienku do tych klubów trafiło czterech zawodników Orła, a nie sposób nie wspomnieć o występach Bartosza Matogi i Sławomira Chmiela w młodzieżowych reprezentacjach Polski. Sobotnia impreza miała charakter sportowy, ale w listopadzie planujemy jeszcze oficjalną część z odznaczeniami dla zasłużonych - podsumowuje Wojciech Cichoń, wiceprezes ds. sportowych Orła.