Seminarium karate

Sport 13 marca 2019 Wydanie 10/2019
Seminarium karate
Fot. fot. z archiwum MAKB

Podczas 8. edycji Polish Fighters Camp w Centrum Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem w pierwszy weekend marca zgromadziło się 257 zawodników i instruktorów karate z Polski, Rosji, Ukrainy, Buiałorusi i Niemiec – wśród nich przedstawiciele Myślenickiej Akademii Karate Byakko senpai Emilia Witkowska i sensei Marcin Sturgulewski, który przy tej okazji zdawał egzamin na kolejny stopień mistrzowski – 2 Dan.

Trzydniowe seminarium karate kyokushin prowadzili instruktorzy z Japonii oraz mistrzowie świata i Europy, a treningi – wielokrotny mistrz Europy Aleksandr Eremenko z Ukrainy 3 Dan. Jako zawodnik jest znany z niestandardowych kopnięć i podcięć zaskakujących większość przeciwników. Podczas treningu sensei przekazywał tajniki swoich najlepszych technik.

Sensei Marcin Sturgulewski z Myślenickiej Akademii Karate Byakko podszedł do egzaminu na stopień mistrzowski - 2 Dan. Egzamin praktyczny trwał 3,5 godziny. Pretendenci do kolejnego stopnia musieli wykazać się wysokim przygotowaniem technicznym, sprawnościowym oraz umiejętnościami akrobatycznymi. Następnego dnia odbyła się druga część egzaminu – 2,5 godzinny trening pod kątem kumite, czyli walk. Zdający odbyli ok. 40 jednominutowych pojedynków z różnymi przeciwnikami oraz drugie tyle dynamicznych pojedynków 30-sekundowych. Walk nie trzeba było wygrać, lecz wykazać się techniką, szybkością, hartem ducha i wolą walki. Nie wolno było poddać się do samego końca. Oficjalne wyniki egzaminu podane będą niebawem.

Seminarium i ciężki egzamin to kolejne doświadczenia, które przekazywane będą podczas zajęć w Akademii, co wpłynie na podniesienie poziomu wytrenowania naszych karateków z Byakko.