Sesja Rady Miejskiej

25 października 2007 Wydanie 40/2007
Sesja Rady Miejskiej
W sesji wzięła udział młodzież z ZSzkół im. Andrzeja Średniawskiego, fot. Ryszard Sobkowicz

W sesji Rady Miejskiej w dniu 15 października brali udział goście: młodzież z Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego, sołtysi oraz przedstawiciele zarządu powiatowego Ligi Obrony Kraju, Jerzy Krygier - prezes i Krzysztof Halek, którzy przed rozpoczęciem obrad uroczyście wręczyli medal LOK dla UMiG za krzewienie obronności kraju.

Decyzję o przyznaniu medalu podjął Zarząd Główny LOK, doceniając m.in. działania burmistrza związane z rozwojem sportu strzeleckiego. Dziękując za wyróżnienie burmistrz Maciej Ostrowski poinformował m.in., że planownae jest również uruchomienie krytej strzelnicy na Zarabiu.

W programie obrad przegłosowano zmianę w uchwale „W sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Miasta i Gminy Myślenice na lata 2007 – 2013”. Z uwagi na to, że coraz poważniejszy udział w planowaniu inwestycji prorozwojowych gminy mają fundusze pomocowe UE, radni postanowili przygotować się do możliwości aplikowania w nowym okresie programowania, uwzględniając możliwości do 2015 roku, co zgodne jest ze strukturą tych funduszy.

Następnie rozpatrzono i przyjęto uchwałę w sprawie przystąpienia gminy do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Polanka odnośnie przekwalifikowania terenu planowanego pod przetwórnię mięsną wraz z ubojnią. Uchwała była już przedyskutowana w komisjach i podjęto ją jednogłośnie.

Do komisji natomiast został skierowany projekt uchwały odnośnie przystapienia do zmiany w studium uwarunkowań i kieunków zagosodarowania gminy Myślenice w obrębie miasta, co dotyczy przekwalifikowania na tereny budowlane działki na Górnym Przedmieściu. Z wnioskiem o dokonanie takich zmian wystapił powiat, argumentując, że pieniądze ze sprzedaży tego terenu mogłyby wesprzeć budowę sali sportowej przy Zespole Szkół im. Andrzeja Średniawskiego. Radni uznali, że uchwała musi zostać rozpatrzona i odpowiednio przygotowana do głosowania przez Komisję Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej,

Zadecydowano ponadto o podjęciu współpracy z miastem Dahlonego z USA. Intencją radnych jest, by objęło ono wymianę i współpracę w zakesie sportu, turystyki, kultury i edukacji, także ochronę środowiska, opiekę społeczną i zdrowotną oraz rozwój rolnictwa. Posłużyć ma nawiązaniu i rozwojowi współpracy gospodarczej, a także współpracy samorządów obu miejsowości. Szczególnie obu stronom zależy na wymianie młodzieży.

Podjęto także uchwałę o wyborze ławników sądowych na kadencję 2008-2011. Do Okręgowego Sądu w Krakowie, Wydziału III Karnego gmina wybiera dwóch ławników, do Sądu Rejonowgo w Myślenicach, Wydziału II Kranego – ośmiu, do tegoż sądu, Wydziału III Rodzinnego – sześciu, a do Sądu Rejonowego dla Krakowa – Nowej Huty, Wydziału IV Pracy – dwóch.

Radni wprowadzili zmiany do tegorocznego budżetu. Po raz kolejny zwiększone zostały dochody gminy w związku z otrzymaną darowizną 30 tys. zł. Wyższe też niż planowne okazały się dochody z tytułu opłat za pozwolenia na sprzedaż alkoholu (87 tys. zł) oraz zrealizowane odsetki od lokowanych wolnych środków (28 tys. zł).

W związku z tym dokonano też zmian po stronie wydatków, zwiększjąc m.in. środki przeznaczone na sfinansowanie niezbędnych prac na boiskach sportowych w Krzyszkowicach i Głogoczowie oraz zakup urządzeń zabawowych na place zabaw dla dzieci.

Zwiększono ponadto pulę na wydatki związane z wyposazeniem sali widowiskowo-kinowej MOKiS oraz zabezpieczenie stolarki w Domu Ludowym przy ul. 3 Maja.

Wprowadzono znaczące zmiany w planie finansowym gminnego programu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, przeznaczając dodatkowe środki na utrzymanie czystości i zieleńców w gminie.

W ramach interpelacji radni poruszyli m.in. nastepujące tematy:

Edward Łapa zgłosił interpelację na piśmie w sprawie remontu wiaduktu na ul. Kazimierza Wielkiego. Wnioskował o opracowanie takiej organizacji ruchu, by zminimalizować utrudnienia wynikające z podjęcia prac remontowych. Zwrócił też uwagę na projektowaną modernizację skrzyżowania ulic Słowackiego i drogi na Osieczany, gdzie powstać ma rondo. Proponował, aby już obecnie podjąć działania, dzielące prace na dwa etapy. Twierdził, że obecnie powadzone remonty są zbyt dokuczliwe dla mieszkańców.

Jerzy Cachel wnioskował o interwencję w sprawie „garbu” powstałego na ul. Sienkiewicza na moście w stronę Polanki. Miejsce jest – jak twierdził – niebezpieczne i nie jest oznakowane. Podziękował też burmistrzowi za pomoc Zespołowi Szkół im. Andrzeja Średniawskiego. Dzięki niej jest nadzieja, że powstanie boisko na Górnym Przedmieściu.

Jan Bylica wskazał na konieczność wykonania ogrodzenia wokół basenu ze względu na dewastowanie terenu posesji. Twierdził też, że w budynku gdzie mieści się Biblioteka Publiczna należy zainstalować grzejniki w łazienkach.

Jan Szpakiewicz pytał, do kogo należy sprzątanie placu targowego przy ul. Traugutta. Wnioskował o interwencję w sprawie przestrzegania zasad ruchu drogowego na ul. Traugutta, gdzie powszechne jest parkowanie samochodów, pomimo widocznych znaków zakazu. Proponował też wystąpienie do MZWiK, o odtworzenie studzienki przy budynku OSP Śródmieście.

Andrzej Cyrek upomniał się o dokończenie chodnika na drodze pomiędzy ulicami Batorego i  Senatorską.

Czesław Wierzba prosił o udzielenie pomocy dyrektorowi szkoły w Głogoczowie w zatrudnieniu osoby do przeprowadzania dzieci przez Zakopiankę. Przypomniał też kwestię oświetlenia na skrzyżowaniu zakopianki przy wjeździe do Bęczarki. Projekt tego zadania miała przygotować gmina.

Marian Węgrzyn prosił o pisemną odpowiedź odnośnie światłowodów w Zawadzie i postępach w pracach nad przystąpieniem do projektu kanalizacji w części północnej tej miejscowości.

Radna Wiesława Syrek pytała czy OSP w Głogoczowie może liczyć na pomoc finansową od gminy, a Leszek Rawło rozważał, jakie gmina ma możliwości nacisku na Generalną Dyrekcję Dróg, aby poprawiony został fatalny stan nawierzchni ul. Mostowej.

Czesław Bisztyga wnioskował o dokończenie chodnika na drodze pomiędzy ul. Batorego, a ul. Senatorską w Myślenicach, o udzielenie pomocy dzierżawcom lokali w bloku nr l na Osiedlu 1000-lecia w remoncie elewacji tegoż budynku oraz o uregulowanie odcinka Sanu przy ul. Konopnickiej i dokończenie układania na niej chodnika.

Jarosław Szlachetka apelował o podjęcie działań zmierzających do położenia nowej nakładki asfaltowej na ul. Modrzewiowej w Myślenicach wraz z wykonaniem niezbędnego jej odwodnienia. Jednocześnie postulował rozważenie możliwości wykonania zatoczek umożliwiających wymijanie się samochodów na tej ulicy – bardzo wąskiej, stromej i krętej.

Jan Podmokły  poinformował o bardzo trudnej sytuacji życiowej osoby z Łęk, która ma bardzo złe warunki mieszkaniowe – bez wody i prądu. Prosił o pomoc w tej sprawie burmistrza, sołtysa oraz Komisję ds. Rodziny i Bezpieczeństwa.

Ryszard Sobkowicz