Śladami miejsc związanych z Cudownym Obrazem Matki Bożej Myślenickiej

Śladami miejsc związanych  z Cudownym Obrazem Matki Bożej Myślenickiej
Pałac Spytka Jordana, a później Jerzego Zbaraskiego przy Rynku nr 20 w Krakowie, do którego najpierw trafił obraz Matki Bożej Myślenickiej Fot. fot. Z. Kalinowski

Obraz Matki Bożej Myślenickiej przywędrował, jak głosi legenda, z któregoś klasztoru żeńskiego z Wenecji do siedziby Jerzego Zbaraskiego w Krakowie, pałacu przy Rynku Głównym w Krakowie naprzeciw Sukiennic na rogu ulicy Brackiej, dziś pod numerem 20.

Pałac powstał w drugiej połowie XVI wieku z połączenia dwóch gotyckich kamienic i przebudowania ich w stylu renesansowym.

Jego fundatorem i właścicielem był kasztelan krakowski Spytek Wawrzyniec Jordan herbu Trąby, właściciel Myślenic i budowniczy nieistniejącego zamku w Myślenicach. W początku XVII wieku pałac został przebudowany przez Zbaraskich na styl barokowy. Z tej przebudowy po dziś zachował się tylko częściowo arkadowy dziedziniec i wspaniała sień.

Obraz miał być spalony, gdy w 1624 r. wybuchła w Krakowie zaraza. Wraz z wyposażeniem pałacu miał spłonąć przy nieistniejącej obecnie bramie Wiślnej. W tajemnicy przed kasztelanem ocalił go Marcin Grabysza – mieszczanin z Myślenic i jednocześnie zarządca kasztelański w Łagiewnikach. Przez pięć lat (1624 – 1629) obraz Madonny Myślenickiej znajdował się w łagiewnickim dworze i tutaj po raz pierwszy odnotowano cud za jego pośrednictwem.

Podkrakowskie Łagiewniki, podobnie jak krakowski pałac, też były wcześniej własnością rodu Jordanów z Zakliczyna – do 1557 roku, kiedy to wspomniany wcześniej Spytek Jordan podarował wieś kasztelanii krakowskiej. Leżały przy drodze myślenickiej (królewskiej) wiodącej z Krakowa, przez Świątniki i Myślenice, na Orawę – Górne Węgry (obecnie Słowacja). W centralnym miejscu Łagiewnik znajdował się folwark z XVII wieku i dwór z XVIII wieku oraz murowany spichlerz. Obok folwarku przy dworze stała karczma, w pobliżu karczmy młyn. W latach 60. XIX wieku obok dworu został wybudowany pałac przez przemysłowca Maurycego Barucha. Teren parkowo-pałacowy został ogrodzony murem z cegły od strony dzisiejszych ulic Sobótka, Myślenickiej i nowej ulicy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Cały ten teren z posiadłością w 1935 roku zakupiły siostry felicjanki, które prowadziły w pałacu przedszkole zwane „ochronką”. Kościół parafialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łagiewnikach powstał w miejscu dawnego spichlerza dworskiego.

Zanim obraz trafił do kościoła parafialnego w Myślenicach, w latach 1629 – 1633 przechowywany był w domu Marcina Grabyszy na Górnym Przedmieściu w Myślenicach, w miejscu, na którym dziś stoi kapliczka naprzeciw szpecącej okolicę kotłowni.

Ziemowit Kalinowski Ziemowit Kalinowski Autor artykułu

Obywatel Miasta Myślenice (z dziada i pradziada). Historyk z wykształcenia i zamiłowania. Dawniej działacz antykomunistycznej, niepodległościowej opozycji. Badacz oporu antykomunistycznego na ziemi myślenickiej.