Slajdowiskiem przez Pennine Way

Slajdowiskiem przez Pennine Way

Na zaproszenie PTTK Oddziału Lubomir w Myślenicach, Towarzystwa Górskiego i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach 4 kwietnia w bibliotece gościła Paulina Kubaj - podróżniczka, przewodnik beskidzki i animator. Barwną opowieść o swojej pieszej wędrówce przez najstarszy szlak w Anglii (Pennine Way - 430 km), urozmaicała ciekawymi opowieściami o epizodach z podróży, obserwacjach mijanych miejsc, anegdotami, a ilustrowała ją fotografiami z wyprawy

Prezes PTTK Oddział Lubomir Mateusz Murzyn powitał przybyłych i przedstawił podróżniczkę, którą poznał podczas wspólnie odbywanego kursu przewodników beskidzkich.

Paulina Kubaj opowiedziała o swojej prywatnej wycieczce szlakiem Pennine Way w Anglii. Porównała sytuację medialną tego szlaku do wielu pasm naszych gór. One po prostu są, wiedzą o nich swoi, ale niewielu obcokrajowców zdaje sobie sprawę z tego, jakie są piękne i warte odwiedzenia. Tymczasem Pennine Way należy do najstarszych szlaków angielskich i zwany jest kręgosłupem Anglii, gdyż prowadzi z centrum kraju, przez trzy parki narodowe: Peak District, Yorkshire Dales i Northumberland, aż po granicę Szkocji.

Wyprawa rozpoczęła się w Manchesterze, dokąd dolecieli samolotem z Krakowa. Następnego dnia ranny pociąg zawiózł ich na początek szlaku - pod pub w Edle, miejscowości położonej w centrum Peak District. Pogoda dopisywała. Na 16 dni na szlaku, 11 było słonecznych, ale deszcz też ich dopadł. Podziwiali rozlegle pofałdowane pola z pasącymi się owcami i krowami, farmy, jedyną w swoim rodzaju angielską zieleń traw i kwitnące o tej porze roku hektary wrzosowisk. Szlak przebiega bowiem przez parki narodowe, ale także przez tereny prywatne - między ogrodzeniami (w tym charakterystyczne wielowiekowe murki graniczne pól). Z noclegami nie mieli problemów - zawsze znalazł się po drodze jakiś pub z dobrym piwem i możliwością rozbicia namiotu. Jedzenie nosili w plecakach i głównie przygotowywali je sobie sami. Problemem okazało się skąpe oznakowanie szlaku - tylko na najważniejszych zakrętach, czasami na kamiennych kopczykach. Droga wiedzie naturalnymi ścieżkami lub kamiennymi traktami naturalnie ułożonymi w trawie. W plątaninie ogrodzeń pól i murków łatwo było się zgubić. Nie raz musieli sięgać po mapy i GPS.

Trasa prowadzi przez pofałdowane tereny z niewielkimi przewyższeniami. W hrabstwie West Yorkshire najwyższe wzniesienie Black Hill (582 m n.p.m), skąd można podziwiać rozległą okolicę. Najwyższy szczyt na szlaku to Cross Fell (893 m n.p.m.). To w tych okolicach powstawały kadry z pięknymi pejzażami filmu Harry Potter. Wodospady, wapienne chodniki, formacje skalne Norber Erratics, czy wiadukt Ribblehead - to tzw. kraina „Trzech Wzgórz”: Whernside, Pen-y-ghent i Ingleborough i małe miasteczko o nazwie Settle.

Po drodze minęli fragmenty muru Hadriana o wysokości od kilkudziesięciu cm do 2 m, oddzielającego w starożytności tereny podbite przez Rzymian od rdzennych plemion – jedną z największych osobliwości Anglii. Inną osobliwością, charakterystyczną dla kultury współczesnych Anglików, było schronisko - drewniany domek ze śpiworem, czekający na tych, którzy trafili na deszcz i wiatr. Paulina i Wiktor akurat trafili i z chęcią skorzystali z tego dobrodziejstwa. Czyste śpiwory przynoszą do schroniska ratownicy. Nikt ich nie zabiera. Można też na szlaku skorzystać z napojów, zostawiając opłatę - i tego nikt również nie pilnuje.

Trasa wyprawy zakończyła się na Kirk Yetholm na granicy ze Szkocją, skąd można było obejrzeć i łagodnie podładowany teren Anglii i bardziej górzyste panoramy szkockie. Tak, jak się zaczynał, szlak zakończył się przy pubie, gdzie można było otrzymać potwierdzenie przejścia szlaku i darmowe piwo.

Paulina Kubaj gorąco polecała ten szlak, a prezentowane fotografie potwierdzały, że jest on wart zachwytu i podjęcia wysiłku wędrówki.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)