Służą lokalnej społeczności

Służą lokalnej społeczności

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzyszkowicach odbyli w sobotę 23 lutego zebranie sprawozdawcze

Przybyłych gości w osobach wiceburmistrza Mateusza Sudra, prezesa zarządu miejsko-gminnego OSP Waldemara Pachonia, przedstawiciela komendy Państwowej Straży Pożarnej aspiranta Jakuba Pachonia, przewodniczącej koła gospodyń z Krzyszkowic Grażyny Pitali oraz sołtysa Waldemara Dyduły przywitał prezes Andrzej Grzybek. Następnie minutą ciszy uczczono pamięć tych druhów, których nie ma już wśród strażackiej braci.

W trakcie zebrania omówione zostały działania jednostki, które nie ograniczają się tylko do udziału w akcjach ratowniczych, ale wykraczają daleko poza ustalony zakres, cały czas służąc lokalnej społeczności. Jak wynika z przedstawionych sprawozdań był to bardzo pracowity, ale i owocny rok dla jednostki. Oprócz trzydziestu wyjazdów ratowniczych, które omówił naczelnik Ryszard Solawa, druhowie systematycznie współpracują z Kołem Gospodyń Wiejskich, parafią i licznymi stowarzyszeniami z terenu miasta i gminy Myślenice. Zawsze można było na nich liczyć przy zabezpieczeniu i organizacji różnych imprez odbywających się na terenie Krzyszkowic ale również w gminie. Członkowie jednostki pomagali między innymi przy zabezpieczeniu myślenickiego runmagedonu. Bardzo dużo czasu i środków pochłonęła modernizacja i bieżące remonty strażnicy. Obiekt to przysłowiowe „ oczko w głowie” zarządu i druhów, jest to miejsce którym gospodarze naprawdę mogą się poszczycić.

Jednostka z Krzyszkowic jest bardzo prężnie działającą formacją, aktywnie uczestniczy w życiu miejscowości. Posiada bardzo dobrze przeszkoloną kadrę ratowniczą, m.in. w swoich szeregach mają dwóch ratowników medycznych. Druhowie dużo uwagi poświęcają szkoleniu strażackiej młodzieży, organizowane są różnego rodzaju kursy zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym W skład jednostki wchodzi również drużyna żeńska. Młodzież bardzo angażuje się we wszelkie działania jednostki biorąc dobry przykład ze swoich starszych kolegów.

Cały czas trwa akcja oddawania krwi przez strażaków, od początku trwania tej inicjatywy oddano 7200 litrów ratując tym samym nie jedno życie, w tym szczytnym dziele mają również swój udział druhowie z Krzyszkowic, co podkreślił prezes zarządu miejsko-gminnego OSP Waldemar Pachoń. Na koniec wszyscy życzyli sobie dobrego i spokojnego roku oraz dalszego rozwoju jednostki dla dobra nas wszystkich.

 

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Prezes myślenickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Od września 2019 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.