Smak przygody z militariami

Smak przygody z militariami
Smak przygody z militariami, fot. Ryszard Sobkowicz

Myślenicki Klub ASG Hunters to grupa airsoftowa, czyli strzelająca małymi (średnica 6 mm) plastikowymi kulkami z broni będącej repliką broni palnych w skali 1:1

Używana przez nich broń jest także napędzana gazem, elektrycznością lub sprężonym powietrzem i jest wierną repliką broni używanych przez różne formacje militarne. Grupa zaprezentowała swój kunszt i wyposażenie podczas Dni Myślenic.

ASG Hunters istnieje od 9 lat, ale w samych Myślenicach jest dosyć słabo znana, podczas gdy ma już na swoim koncie zaproszenia na występy w Czechach i Słowacji, a także w tak dużych ośrodkach jak np. Warszawa. Dni Myślenic były więc dobrą okazją, by zaprezentować się szerszej rodzimej publiczności. Na plaży trawiastej na Zarabiu rozbity został obóz taki sam jak te, które funkcjonują podczas ogólnopolskich czy europejskich zlotów militarnych. Rozstawione zostały tory strzeleckie, na których można było przetestować broń i postrzelać.

Pokaz Huntersów nie ogranicza się jednak wyłącznie do strzelania. W jednym z namiotów zaprezentowane zostały polowe warunki egzystencji żołnierzy sztabowych, mundury marines, czyli piechoty morskiej USA. Inny namiot to kuchnia polowa – oczywiście z grochówką wojskową przygotowaną przez Myślenicki Klub Motorowy, który współpracuje Huntersami. Wspólnie przygotowali również mały pokaz pojazdów z okresu II wojny światowej. MKM wystawił motocykl M-72 i jeepa Willis MB, ASG – UAZa 469 i 452. Maszyny te są wykorzystywane w scenariuszach widowisk militarnych ASG Hunters. W ostatnim namiocie można było oglądać sprzęt polowy i survivalowy (sztuka przetrwania), w tym np. kaski ochronne do wspinaczki, sprzęt do ratownictwa, noże, rękawice taktyczne, plecaki, śpiwory i inne elementy wyposażenia, które pomagają przetrwać w trudnym terenie.

Przygotowany pokaz obejmował też inscenizację wyjścia z wozu transportowego żołnierza w pełnym umundurowaniu, działającego na froncie walk.

Klub w przyszłym roku będzie świętował jubileusz 10-lecia. Obecnie liczy 32 członków z obszaru od Myślenic po Żywiec i Kraków, a następnych już zachęca do wspólnej przygody z militariami.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)