Speed-ball zawitał do Raciechowic

Region 14 stycznia 2020 Wydanie 2/2020
Speed-ball zawitał do Raciechowic

Seniorzy z gminy Raciechowice rozpoczęli swoją przygodę z dyscypliną speed-ball.

Do tej pory speed-ball był domeną młodych zawodników. Zaczyna się to jednak zmieniać. Seniorzy z Gminy Raciechowice zostali przeszkoleni z zasad gry i zaopatrzeni w profesjonalny sprzęt. Dzięki temu będą mogli regularnie się spotykać i poznawać zasady nowego sportu. Działania na rzecz seniorów wsparło Województwo Małopolskie.

Za pomysł na działania odpowiada Stowarzyszenie Sportownia, które nawiązało partnerstwo z Gminną Radą Seniorów w Raciechowicach. W ramach działań odbędą się szkolenia, treningi, wizyta studyjna oraz zawody finałowe. Ważnym elementem jest wolontariat sportowy, którego podejmą się seniorzy. Będzie on służył popularyzacji speed-balla jako dyscyplinie odpowiedniej dla osób starszych. Wszystkie działania mają na celu prowadzenie kampanii społecznej pokazującej seniorów jako innowatorów.

- Chcemy pomóc seniorom wyjść z domu i dać im możliwość aktywnego, prospołecznego sposobu zadbania o własne zdrowie i dobre samopoczucie. Doprawdy niewiele sportów nadaje się do tego tak dobrze, jak odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych, a także prosty do opanowania speed-ball. – mówi Zbyszek Bizoń ze Stowarzyszenia Sportownia.

Speed-ball posiada szereg zalet korzystnych dla seniorów. Gra w speed-ball nie obciąża stawów, ma dobroczynny wpływ na kondycję układu sercowo-naczyniowego oraz wzmacnia wytrzymałość. Dzięki temu uprawiać go mogą osoby starsze o różnym stopniu sprawności fizycznej, także posiadające grupę inwalidzką, nie obawiając się odniesienia kontuzji.

Izabela Janczak-Bizoń