Spojrzenie Jolanty Czerneckiej

16 grudnia 2010 Wydanie 48/2010
Spojrzenie Jolanty Czerneckiej
Spojrzenie Jolanty Czerneckiej

W Galerii Bakałarz Biblioteki Pedagogicznej, 7 grudnia odbył się wernisaż oryginalnej i ciekawej wystawy fotografii artystycznej Jolanty Czerneckiej (na zdjęciu) pt. „Spojrzenie”. Sylwetkę i osiągnięcia artystyczne myśleniczanki Jolanty Czerneckiej prezentowała dyrektor biblioteki Krystyna Łętocha.

Zajmuje się głównie malarstwem i rysunkiem, fotografią i grafiką komputerową oraz aranżacją wnętrz. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie oraz Wydziału Malarstwa w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1992 jest menagerem artystycznym i projektantem myślenickiej firmy Logos. W jej bogatym dorobku artystycznym są liczne nagrody, m.in. na Konfrontacjach Młodego Środowiska Krakowskiego i Oficyny Literatów „Rój”, była dwukrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Fundacji Jana Pawła II w Rzymie. Na swoim koncie posiada wiele wystaw indywidualnych, w galeriach m.in. w Oświęcimiu, Krakowie, wielokrotnie w Myślenicach, Hamburgu, Warszawie oraz udział w aukcjach charytatywnych i kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce, Austrii, Słowacji i na Ukrainie, uczestniczyła także w myślenickich Międzynarodowych Warsztatach Artystycznych.

W Bibliotece Pedagogicznej jest to jej pierwsza wystawa i jak stwierdziła artystka na wernisażu: - Bardzo dobrze czuję się w jej kameralnych wnętrzach. Inspiracją do prezentacji tych fotografii było po części malarstwo i grafika, ale głównie sama natura. Są to jej zdjęcia z podróży m.in. z Rodos, Nowego Yorku, Tunezji, a także z Krakowa i z Myślenic. - Jest to plon mojej pracy z ostatnich 5 lat. Chodzi o to, żeby zbliżyć fotografię do malarstwa. Myślę, że abstrakcyjna forma tych obrazów jest bardzo realistyczna. Sfotografowana natura nie jest przetworzona cyfrowo, wszystko zrobiłam aparatem fotograficznym, a inspirację do fotografii czerpię z tego co widzę – podkreślała Jolanta Czernecka.

Poszczególne fotogramy to: „Kochankowie platanowej alei”, „Brzozowy las”, „Wnętrze ziemi”, „Życie słońce”, „Aleja Grottgera”, „Widok z okna”. Wystawa jest czynna do końca grudnia.

Stanisław Cichoń