Sprawdź wyjątkowo zaprojektowane 130 metrów w projekcie Antares oraz Mikrus na wąską działkę

Sprawdź wyjątkowo zaprojektowane 130 metrów w projekcie Antares oraz Mikrus na wąską działkę

Wąskie działki cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów ze względu na swoją niską cenę. Budowa domu na działce o szerokości mniejszej niż 16 metrów może wydawać się niezbyt zachęcająca. Wcale nie musi to jednak oznaczać nieatrakcyjnego projektu domu i niewygodnego mieszkania.

W ofercie firm architektonicznych znaleźć można projekty domów przeznaczonych do budowy na wąskiej działce – zarówno domy wolnostojące, jak i szeregowe czy „bliźniaki”. Mniejsza szerokość działki nie oznacza od razu gorszej jakości budowy i mieszkania. Domy tego rodzaju również mogą spełniać wszystkie potrzeby i zaspokajać gusty rodzin decydujących się na ich budowę. Jest to wartościowa inwestycja, o ile będziemy mieć na uwadze kilka ważnych kwestii.

Prawo a budowa domu na wąskiej działce

Przy zakupie działki oraz podczas wyboru projektu domu należy pamiętać o obowiązującym w Polsce prawie budowlanym. Interesować nas będą zapisy dotyczące budowy na działkach o szerokości poniżej 16 metrów (czyli tych, które nazywamy „wąskimi”). W takiej sytuacji budynek nie może stać w odległości mniejszej niż 1,5 metra od granicy działki. Możliwe jest jednak postawienie ściany bez okien bliżej granicy. Po więcej informacji na ten temat warto sięgnąć do paragrafu 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 roku.

Projekty domów na wąską działkę

Znalezienie odpowiedniego dla siebie projektu domu na działkę o małej szerokości nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Największą popularnością w tej kategorii cieszą się domy piętrowe – na wąskich działkach budowanie w górę to najbardziej funkcjonalna opcja. Pracownia architektoniczna Domowe Klimaty ma w swojej ofercie pokaźny wybór – znajdują się w niej projekty domów na wąską działkę zarówno parterowe, jak i piętrowe. W ofercie dostępne są także projekty domów na wąską działkę . Znajdziemy tutaj domy o mniejszym lub większym metrażu, prostsze w budowie oraz bardziej wyszukane. Ciekawym projektem jest na przykład niewielki, bo o powierzchni zaledwie 69 m2, projekt Mikrus z dwoma sypialniami, łazienką, salonem, kuchnią i kotłownią, a także tarasem. Dom wymaga niewielkich kosztów przeznaczonych na jego budowę, a spełni się świetnie jako opcja dla niedużej rodziny.

Czy warto inwestować w wąskie działki?

Wbrew pozorom wąska działka może okazać się idealnym rozwiązaniem dla wielu rodzin. Niewielki metraż wymaga dogłębnej analizy możliwości i zastanowienia się nad rozwiązaniami funkcjonalnymi, wygodnymi i spełniającymi nasze wymagania estetyczne. Budowanie „w górę” – to znaczy powyżej parteru – to ciekawy sposób na wykorzystanie przestrzeni wąskiej działki w stu procentach. Mniejszy koszt zakupu takiej działki to istotna kwestia – zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na budowę wymarzonego domu, który wcale nie musi być nudny i niewygodny. Warto na etapie projektowania domu lub wyboru gotowego projektu pamiętać o wymiarach pomieszczeń, by mieszkanie w nich nie wiązało się z niedogodnościami. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule  >>  Optymalna powierzchnia pomieszczeń domowych a wybór działki – wygodny dom, czyli na ilu metrach mieszkać?

Jak zaaranżować przestrzeń w domu postawionym na wąskiej działce?

Podobnie jak projekt budynku, aranżacja wnętrza zyska na kreatywnych rozwiązaniach, które zapewnią mieszkańcom komfort życia. Jeżeli w projekcie znalazła się ściana bez okien postawiona bliżej granicy działki, w tej części budynku można umieścić łazienkę lub pomieszczenie gospodarcze. Warto pamiętać też o podziale na strefę dzienną i nocną. Pomysł ten dobrze się sprawdzi w domach piętrowych lub z poddaszem użytkowym, gdzie sypialnie można umieścić na górze, a na dole – salon, kuchnię i jadalnię.