„Średniawski” po raz dziesiąty bronił praw człowieka

Edukacja 19 grudnia 2017 Wydanie 45/2017
„Średniawski” po raz dziesiąty bronił praw człowieka

Dobiegła końca tegoroczna międzynarodowa akcja organizowana przez Amnesty International, jaką jest Maraton Pisania Listów w Obronie Praw Człowieka. Zespół Szkół im. Andrzeja Średniawskiego po raz dziesiąty przyłączył się do maratonu

Maraton trwał przez 2 dni. Dodatkowe stanowiska maratonowe działały w Bibliotece Pedagogicznej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach, gdzie uczniowie Średniawskiego przez dwa dni zachęcali do napisania listu. W sumie udało się napisać ich aż 1068!

Najwięcej, bo 270 listów, zostało napisanych do Czadu w sprawie Mahadine, któremu grozi więzienie za opublikowany post na Facebooku oraz w obronie Hanan Badr el-Din z Egiptu, której grożą zarzuty za poszukiwania zaginionego męża (228 listów).

Jak co roku, największą liczbę listów - 925 - napisali sami uczniowie „Średniawskiego”. Chętnie do tegorocznej akcji włączyli się słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Coraz chętniej listy też piszą mieszkańcy Myślenic i okolicznych miejscowości, którzy w tych dniach odwiedzili biblioteki. W sumie napisano w nich 143 listy.

W ciągu 10 lat w Zespole Szkół im. A. Średniawskiego napisano 6411 listów w obronie osób z różnych części świata. Informacje na temat skuteczności listów można sprawdzać na stronie amnesty.org.pl w zakładce: dobre wiadomości.

JR