Stan epidemii. Szkoły zamknięte do Wielkanocy

Stan epidemii. Szkoły zamknięte do Wielkanocy

W piątek wieczorem, rozporządzeniem ministra zdrowia opublikowanym w Dzienniku Ustaw w piątek 20 marca został w Polsce wprowadzony „stan epidemii”. Ma obowiązywać aż do odwołania.

Wraz ze stanem epidemii w kraju wprowadzone zostaną dodatkowe ograniczenia i zasady. Na chwilę obecną są to: zawieszenie zajęć szkolnych do świąt Wielkanocnych, wprowadzenie śledzenia osób w kwarantannie i wyższe kary za jej naruszenie z 5 tys. zł do 30 tys. zł. Wszystko po to, by skuteczniej zapobiegać rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2.

Wprowadzenie stanu epidemii daje dodatkowe możliwości ochrony, w tym m.in. wprowadzenia w razie konieczności tak zwanych stref zero. Strefa taka to obszar bezpośrednio wokół ogniska wirusa, w którym są dodatkowe ograniczenia i kontrola. Strefami zero mogą być miasta albo całe regiony.

Zgodnie z ustawą o chorobach zakaźnych stan epidemii może - ale nie musi - wiązać się z takimi działaniami jak:

- czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się;

- czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych;

- czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy;

- zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności;

- obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów;

- nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi;

- obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych;

- czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców;

- czasową reglamentację zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły;

- obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;

- obowiązek poddania się kwarantannie;

- wskazanie miejsca kwarantanny;

- zakaz opuszczania miejsca kwarantanny;

- czasowe ograniczenie korzystania z lokali lub terenów oraz obowiązek ich zabezpieczenia.

W związku z przedłużeniem okresu zawieszenia lekcji wydłużony ma zostać zasiłek na opiekę nad dziećmi. Rząd przygotował również specustawę ws. tarczy antykryzysowej, która ma pomóc polskim przedsiębiorcom przetrwać czas epidemii.

W piątkowy wieczór orędzie wygłosił także Andrzej Duda. Prezydent zapowiedział zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem opozycji, żeby zebrać poparcie dla pakietu kryzysowego rządu, oraz zaapelował do Polaków o mobilizację i dyscyplinę.

Do mieszkańców Myślenic i gminy zaapelował burmistrz Jarosław Szlachetka:

- W sytuacji, kiedy osoba - starsza, samotna czy niepełnosprawna, bądź rodzina - nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, takiej pomocy udzielamy jako gmina przez pracowników socjalnych oraz wolontariuszy.

W tym miejscu chciałem podziękować za wszystkie zgłoszenia gotowości do niesienia pomocy. Dziękuje osobom indywidualnym, wolontariuszom z Caritas Betania, KOTŁOVNI, Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej. Jeżeli będzie taka potrzeba do dyspozycji mamy druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych. Dziękujemy myślenickim restauratorom, którzy pomagają zabezpieczyć ciepłe posiłki dla potrzebujących.

Pomoc dla potrzebujących koordynuje Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i to do ośrodka należy się zgłaszać. W celu pomocy osobom potrzebującym uruchomiliśmy specjalne infolinie telefoniczne.

Jeżeli wzywamy pomocy lub udajemy się do szpitala i podejrzewamy u siebie zakażenie koronwirusem nie okłamujmy personel medyczny. Rzetelnie i odpowiedzialnie informujmy o swoich dolegliwościach.

Jeśli zajdzie taka potrzeba zachęcam do skorzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa”. To aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Aplikacje można ściągnąć na swoje urządzenie mobilne ze strony rządowej: gov.pl

W tej szczególnej sytuacji najważniejszy jest spokój i stosowanie się do zaleceń. Postępujmy zgodnie z zaleceniami, które są na stronach Ministerstwa Zdrowia (MZ) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS). Do wszystkich kieruję jeszcze raz apel to nie jest czas na spotkania w gronie przyjaciół, odwiedziny u rodziny czy krewnych. Proszę zachowujmy się odpowiedzialnie. Kontakty towarzyskie odłóżmy na późniejszy okres. Zostańmy w swoich domach. To od nas samych zależy czy wygramy walkę z tym wirusem.

Marta Duszyk