Starostwo rezygnuje z nowej siedziby

Starostwo rezygnuje z nowej siedziby

Starostwo Powiatowe unieważniło przetarg na budowę nowej siedziby przy ul. Drogowców w której miały znaleźć się cztery najpopularniejsze wydziały. Powód? Oferty wykonawców przekroczyły możliwości finansowe powiatu

Idea budowy nowej siedziby dla wydziałów starostwa powiatowego nie jest nowa. Po raz pierwszy o pomyśle mówiono w 2010 roku. Starosta wrócił do niego w ubiegłym roku, wspólnie z radnymi zabezpieczając na jego realizację 3,5 mln zł.

Nowy budynek miał powstać przy ul. Drogowców na ponad hektarowej działce powiatu. Swoje miejsce miały znaleźć w nim wydziały Komunikacji, Geodezji, Kartografii i Katastru oraz Architektury i Budownictwa, a także Remontów i Zamówień Publicznych. To one obsługują największą ilość interesantów, jednocześnie mieszczą się w starych, niefunkcjonalnych i nieprzygotowanych do współczesnych standardów budynkach. Koncepcja zakładała możliwość rozbudowy siedziby w kolejnych latach.

Pierwszy przetarg na budowę nowej siedziby nie przyniósł rozstrzygnięcia. Kwotę przesunięto do tegorocznego budżetu, a oferty złożone do drugiego przetargu zostały otwarte 10 stycznia. Pierwsza opiewała na 11,5 mln zł, natomiast druga była wyższa o 150 tys. zł.

- Zarząd powiatu postanowił, że odstępujemy od budowy siedziby przy oferowanych kosztach. Miała powstać z myślą o petentach, którzy niejednokrotnie podkreślali, że dzisiaj realizacja zadań związanych z działalnością starostwa napotyka na wiele przeszkód. Biura wspomnianych wydziałów rozrzucone są po całym mieście. Myślenice to stolica powiatu, gdzie przyjeżdżają mieszkańcy wszystkich miejscowości. Działka przy ul. Drogowców to dobra lokalizacja – obok zjazdu z Zakopianki, ponadto z dala od centrum, co pozwoliłoby wyciągnąć ruch na zewnątrz - w niedawnej rozmowie z nami sprawę komentował starosta Józef Tomal.

Dla przykładu tylko Wydział Komunikacji znajdujący się przy ul. Drogowców miesięcznie obsługuje od 5000 do 6000 osób. W rekordowe dni przez poczekalnię o kubaturze dziewięciu metrów kwadratowych potrafi przewinąć się 400 interesantów. - Osiągnęliśmy docelową wielkość 10 stanowisk obsługi. Więcej nie jesteśmy w stanie zmieścić. Oprócz obsługiwanych przez nas interesantów, z każdym tygodniem tworzymy kilka metrów bieżących akt. Każdy zarejestrowany pojazd ma swoją teczkę, którą musimy przechowywać przez kolejnych 10 lat - mówił nam Tomasz Bombol, kierownik Wydziału Komunikacji.

Jak przyznaje starosta problem lokalowy nie zniknie i będzie musiała zmierzyć się z nim przyszła rada powiatu. - W tym roku podejmiemy działania zaradcze, a na mocy porozumienia z Miastem i Gminą Myślenice postaramy się zapewnić miejsca parkingowe zarówno dla petentów jak i pracowników starostwa w najbliższym sąsiedztwie budynku na placu przy ul. Słowackiego (naprzeciwko „Carrefour” - przyp. red.) - zapowiada.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)