Akcja

Starszy nie znaczy bezradny!

Miasto 23 stycznia 2018 Wydanie 3/2018
Starszy nie znaczy bezradny!

Myślenicka Straż Miejska prowadzi bezpłatne zajęcia samoobrony dla osób w wieku 55+. - To praktyczne szkolenia połączone z warsztatami o tym, jak unikać różnorakich zagrożeń i jak nie stać się ofiarą napaści czy oszustwa - mówi Tomasz Burkat

Samoobrona to coś więcej niż tylko techniki i chwyty pozwalające odeprzeć atak napastnika. Ważna jest również świadomość własnego otoczenia i ciała, ocena ryzyka. Dlatego kurs pt. „Bezpieczny Senior” zakłada różnorodne inicjatywy dotyczące bezpieczeństwa uwzględniającego potrzeby osób w wieku 55+.

- Osoby starsze zaliczają się do grupy szczególnie narażonej na różnego typu niebezpieczeństwa zarówno w przestrzeni publicznej, w drodze na zakupy czy do kościoła. Nie wolno nam zapominać o osobach w podeszłym wieku, dlatego zależy nam, aby nasi seniorzy nabywali umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrożenia - mówi Tomasz Burkat, komendant Straży Miejskiej w Myślenicach.

Kurs rozpocznie się warsztatami w dniu 26 stycznia o godz. 17 w Sali Lustrzanej w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu (ul. Piłsudskiego).

- Podczas wykładów z tzw. „Psychologicznych aspektów samoobrony dla seniorów” będziemy mówić o zasadach bezpieczeństwa, o tym jak nie stać się ofiarą przestępstwa, jak nie dać się oszukać metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, czy „pracownika gazowni” – wyjaśnia komendant.

Natomiast w poniedziałek 29 stycznia w godz. 18-20 instruktorzy samoobrony ze Straży Miejskiej: Tomasz Burkat, Andrzej Kobiałka oraz panowie z Myślenickiej Obrony Terytorialnej ”Halniak” poprowadzą zajęcia praktyczne z samoobrony w sali sportowej TG Sokół przy ul. Jordana.

- Na zajęcia praktyczne od uczestników wymagany jest stan zdrowia pozwalający na udział w rekreacyjnych zajęciach sportowych, wygodne obuwie i luźny niekoniecznie sportowy ubiór. W części praktycznej kursu będziemy chcieli zaktywizować ruchowo seniorów, dostosowując program szkolenia do ich psychofizycznych możliwości - wyjaśnia Andrzej Kobiałka.

W trakcie zajęć kursanci zapoznają się z zasadami zachowania w sytuacjach doświadczenia przemocy, nauczą się technik obrony przed różnymi atakami; dowiedzą się jakie zachowania mogą prowokować atak oraz jak uciekać i skutecznie prosić o pomoc. - Ponadto uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób można używać rzeczy noszonych przy sobie, takich jak parasolka, klucze czy torebki, w celu obrony przed napastnikiem. Będziemy starać się odblokować naturalne reakcje obronne, wyćwiczyć skuteczne i sprawdzone techniki negocjacji w sytuacjach zagrożenia, zaprezentować sposoby zwalczania stresu i wzmacniania poczucia pewności siebie, a także jak wcześnie rozpoznawać potencjalne sytuacje zagrożenia - dodaje Tomasz Burkat.

Zapisy oraz wszelkie informacje udzielane są pod numerem tel. Straży Miejskiej 12 639 23 23, 609 600 003 lub sm@myslenice.pl