Stop pojazdom silnikowym w lasach

17 kwietnia 2008 Wydanie 14/2008
Stop pojazdom silnikowym w lasach
Zdjęcie wykonane przez turystów pomogło policji w ukaraniu mandatem jednego z kierujących

W parku na Zarabiu 8 kwietnia został przez policjantów myślenickiego ogniwa patrolowego poddany kontroli 22-latek z Myślenic, poruszający się na crossowym motocyklu Husqvarna. Podejmujący interwencję ustalili, że mężczyzna urządził sobie wcześniej rajd po polach i lesie na górze Chełm, a zakończył go w miejskim parku. Motocyklista został ukarany słonym mandatem za wykroczenie

Policja informuje, że wjeżdżający do lasu użytkownicy samochodów, quadów czy motocykli już w najbliższym czasie mogą spodziewać się wzmożonych kontroli policyjnych w kompleksach leśnych na terenie całego powiatu myślenickiego.

Dążąc do wyeliminowania tego zjawiska policja współpracuje ze strażą graniczną, strażnikami leśnymi oraz leśniczymi. Liczymy także na pomoc turystów, którzy mogą wesprzeć nasze działania, przesyłając informacje o przypadkach przestępstw i wykroczeń popełnianych na terenach leśnych (także porządkowych czy dotyczących ochrony przyrody).

Prosimy także o wskazanie tras, którymi poruszają się crossowcy i wszelkich innych danych pozwalających na identyfikację łamiących przepisy. Informacje takie prosimy kierować do Zespołu ds. Wykroczeń Sekcji Prewencji KPP w Myślenicach, tel. (12) 372 – 92 – 34 oraz drogą elektroniczną: komendant@myslenice.policja.gov.pl

Między innymi na podstawie poniższego zdjęcia, wykonanego z końcem marca ubiegłego roku w paśmie Barnasiówki przez turystów na szlaku, myślenickiej policji udało się ustalić i ukarać mandatem jednego z kierujących czterokołowcem.

Skuteczna interwencja

W wielkanocny poniedziałek 24 marca, tuż po północy, na drodze lokalnej w centrum Pcimia, posterunkowy Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego KPP w Myślenicach, który po zakończonej służbie wracał prywatnym samochodem do domu, zauważył niepokojące zachowanie kierowcy VW Golfa. Samochód był nieoświetlony, a prowadzący go wymusił pierwszeństwo przejazdu, zmuszając zmotoryzowanego policjanta do gwałtownego hamowania. Posterunkowy zawiadomił dyżurnego o zdarzeniu.

 Na miejsce błyskawicznie został wezwany inny patrol, który stwierdził, że siedzący za kierownicą 27-letni pcimianin, przewożący w samochodzie pasażerów, znajduje się w stanie nietrzeźwości (0,70 mg/l, tj. około 1,5 promila alkoholu w organizmie), nadto ma orzeczony sądownie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 2 lata za popełnione uprzednio podobne przestępstwo. Mężczyzna został zatrzymany, grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.