Strajk nauczycieli

Miasto 9 kwietnia 2019 Wydanie 14/209
Strajk nauczycieli

W gminie Myślenice w poniedziałek 8 kwietnia rano do strajku przystąpiło 16 szkół podstawowych (w tym 5 zespołów szkół) oraz 2 przedszkola w sumie 386 osób. Żadna ze strajkujących placówek nie została jednak zamknięta i prowadzone są zajęcia świetlicowe dla dzieci, które musiały przyjść do szkoły.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem z rządem, nie strajkują nauczyciele NSZZ Solidarność. Do strajku przystąpili nauczyciele zrzeszeni w ZNP i Forum Związków Zawodowych.

- Wielu rodziców zatrzymało dzieci w domach w związku z zapowiadanym strajkiem, ale właściwie w każdej szkole są uczniowie – w jednej jedno dziecko, w innej 93. Wszędzie dyrekcja szkoły zapewniła uczniom opiekę świetlicową – wyjaśnia naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Renata Marzec. Zajęcia opiekuńcze prowadzą nauczyciele, którzy nie przyłączyli się do protestu.

Do strajku nie przystąpiły trzy szkoły: w Bęczarce, Bysinie i Jasienicy. Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 6 co prawda strajkują, ale lekcje odbywają się normalnie. Do strajku przystąpiły także dwa przedszkola – nr 6 oraz w Trzemeśni.

W powiecie myślenickim strajkuje 5 szkół ponadpodstawowych: Zespół Szkół Ogólnokształcących, Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych i Zespól Szkół im. Andrzeja Średniawskiego i Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach oraz Zespół Szkół w Dobczycach.

Strajk dopiero się rozpoczął. Trudno dziś przewiedzieć, jak długo potrwa i jakie będą jego konsekwencje.

Redakcja