Straż Miejska apeluje Odblask to nie obciach – to Twoje bezpieczeństwo!

Region 8 października 2019 Wydanie 37/2019
Straż Miejska apeluje
Odblask to nie obciach – to Twoje bezpieczeństwo!

Pora wszystkim przypomnieć – zwłaszcza teraz jesienią – że nasze bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie może zależeć od elementu odblaskowego.

Wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Piesi, rowerzyści, motocykliści i kierowcy samochodów – wszyscy w takiej czy innej formie korzystamy z dróg i jesteśmy ich użytkownikami. Każda z tych grup uczestników ma w pewnym sensie wpływ na siebie. - My dorośli rodzice, edukując dzieci młodzież, mamy wielką szansę nauczyć ich prawidłowych wzorców zachowań, które później „zabiorą” ze sobą najpierw na rowery, deskorolki, hulajnogi, rolki, a potem do samochodów. Ale edukując sami musimy dać przykład – apeluje komendant straży miejskiej Tomasz Burkat.

Pojęcie bezpieczeństwa dla ludzi młodych często jest czymś wirtualnym, „nienamacalnym”. Młodzież, często powtarza, że „nas to nie dotyczy” lub „nam się takie rzeczy nie przytrafią”. Ale czy tak jest naprawdę? Statystyki mówią coś zupełnie innego. Co roku tylko na małopolskich drogach ponad tysiąc ofiar wypadków to piesi. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że każdego dnia na polskich drogach ginie ok. 10 osób, z czego 4 to piesi i rowerzyści, często nieoznakowani.

Odblaski są obowiązkowe

Straż Miejska apeluje do wszystkich „Odblask to nie obciach, to Twoje bezpieczeństwo!”

W ubiegłych latach Straż Miejska oraz Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach dokonały dystrybucji ok. 15 tysięcy elementów odblaskowych, breloczków, opasek, kamizelek, różnego typu gadżetów, które były przeznaczone dla dorosłych (w tym również seniorów), dzieci, młodzieży. Czy te elementy odblaskowe są odpowiednio używane. Za brak odblasku może grozić mandat karny w wysokości do 500 zł.

Warto również przypomnieć, że kierowca ma szansę zauważyć nieoświetlonego pieszego, dopiero wtedy, gdy promienie reflektorów odbijają się od postaci tego pieszego, czyli z odległości 20 – 30 metrów. Jeżeli pieszy będzie posiadał odblask, ten sam kierowca zauważy go już w odległości 130 -150 metrów, a ta odległość ma dla kierowcy i pieszego duże znaczenie!

Gdzie najlepiej nosić opaski odblaskowe?

Elementy odblaskowe najlepiej spełniają swoją rolę, gdy są umieszczone najbliżej ziemi (w okolicy kolan, np. nad kostką), im niżej się znajdują tym szybciej padną na nie promienie świateł reflektorów i kierowca szybciej dostrzeże pieszego na drodze. Można je również nosić na ubraniu, najlepszym miejscem wówczas będzie owinięcie opaski na przedramieniu. Strażnicy Miejscy radzą, aby umieszczać je w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu.