Życzenia Wielkanocne

Strażackie manewry medyczne

Strażackie manewry medyczne

Na stoku wyciągu narciarskiego w Sieprawiu odbyły się X Powiatowe Manewry Ratownictwa Medycznego dla jednostek OSP z terenu powiatu myślenickiego. Ich celem było doskonalenie umiejętności udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy

Do rywalizacji przystąpiło 12 czteroosobowych drużyny z jednostek OSP: Siepraw, Czechówka, Łyczanka, Sieraków, Skrzynka, Myślenice- Śródmieście i Dolne Przedmieście, Skomielna Biała, Harbutowice, Tokarnia, Zakliczyn i myślenicka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza, a zmagania ratowników oceniali sędziowie z Maltańskiej Służby Medycznej z Myślenic i Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP również z Myślenic.

Przed rywalizującymi drużynami organizatorzy manewrów postawili cztery zadania - sytuacje i z każdą z nich startujący musieli uporać się w ciągu 10 minut. Poszczególne zdarzenia były od siebie bardzo oddalone, aby nie było możliwości jakichkolwiek konsultacji. Pierwsze zdarzenie dotyczyło wypadku w którym poszkodowany stracił rękę, drugie - upadku z rusztowania z pierwszego piętra, trzecie - upadku z roweru w górach na ostrym stoku, a ostatnie dotyczyło udzielenia pomocy 70. letniemu mężczyźnie który stracił przytomność podczas zbierania grzybów.

Najlepiej z postawionych zadań wywiązali się ratownicy z OSP Myślenice - Dolne Przemieście przed OSP Tokarnia i Grupą Poszukiwawczo-Ratowniczą z Myślenic, a zmagania drużyn pod kątem prawidłowości akcji ratowniczych obserwowali: komendant PSP w Myślenicach Sławomir Kaganek, jego zastępca Wojciech Murzyn, prezes powiatowy OSP Jan Podmokły, wiceprezes Michał Przęczek, przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Żaba, komendant gminny z OSP Siepraw Józef Jania oraz wójt Sieprawia Tadeusz Pitala i Tokarni Władysław Piaściak. Rywalizującym ratownikom organizatorzy zapewnili ciepły posiłek - żurek i fasolkę po bretońsku oraz ciepłe napoje.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)