KWW M Pszczola

Strażackie podsumowanie w Borzęcie

Strażackie podsumowanie w Borzęcie
Strażackie podsumowanie w Borzęcie

Sezon sprawozdawczych zebrań strażackich rozpoczął się od Borzęty 5 stycznia. Podczas zebrania minutą ciszy  uczczono pamięć zmarłego prezesa Jana Zięby oraz zmarłych druhów

Do OSP w Borzęcie przybył poseł Marek Łatas, burmistrz Maciej Ostrowski, radny wojewódzki Mieczysław Kęsek, kierownik biura zarządzania kryzysowego UMiG Jacek Warzecha oraz prezes zarządu miejsko-gminnego ZOSP RP Waldemar Pachoń. Obecny był sołtys Stanisław Szczepan Cichoń oraz proboszcz ks. Stanisław Bielarz.

W połowie ub. roku, po śmierci Jana Zięby, prezesem został wybrany Marian Ćwierz. Naczelnikiem jednostki jest Adam Surówka, a gospodarzem strażnicy – Wiesław Sikora. Jednostka liczy 69 druhów, w tym 55 czynnych, 5 honorowych i 4 wspierających.  W jednostce działa 5 kobiet.

Sprawozdanie z działalności jednostki przedstawił naczelnik Adam Surówka, a finansowe – skarbnik Jan Kępa. OSP w Borzęcie 13 razy brało udział w akcjach ratowniczych, w tym 4 razy wyjeżdżało do pożarów. Jednostka uczestniczy w uroczystościach lokalnych, gminnych i kościelnych, prowadzi pogadanki profilaktyczne w szkole oraz organizuje zbiórki szkoleniowe.

W minionym roku jednostka wzbogaciła się (dzięki pomocy Gminy) o drabinę pożarniczą, 5 kompletnych mundurów wyjściowych i 3 komplety umundurowania bojowego oraz węże tłoczne.  Z budżetu jednostki zakupiona została myjka ciśnieniowa firmy Karcher oraz wykonano naprawę rynien w strażnicy. Druhowie społecznie prowadzili prace porządkowe i drobne remonty w strażnicy oraz na terenie wokół niej. Przygotowali też pomieszczenia przeznaczone do wynajmu.

W bieżącym roku jednostka zamierza przyjąć nowych członków, wykonać nowe wieszaki na ubrania w boksach garażowych, pozyskać średni samochód (obecnie posiada jeden wóz średni GBAM 2,5/16) i trójfazowy agregat prądotwórczy, a także pompę szlamową i prowadzić dalsze uzupełnianie umundurowania. Druhowie planują przyłączenie strażnicy do kanalizacji. Chcą przeprowadzić termomodernizację budynku wraz z wymianą stolarki oraz remont kuchni i sali głównej. W planach na ten rok są również szkolenia specjalistyczne, w tym I pomocy przedmedycznej. Oczywiście jednostka będzie brała udział w  uroczystościach oraz organizowała zbiórki szkoleniowe. Planuje też zorganizowanie wycieczki do muzeum pożarnictwa i muzeum lotnictwa.

W części zebrania poświęconej dyskusji burmistrz wyjaśnił, że dla jednostek spoza Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego kupowane są używane samochody. Natomiast jeśli chodzi o termomodernizację budynku, to zadeklarował pomoc gminy oraz wskazał na możliwości, jakie dają środki z Funduszu Ochrony Środowiska. Omówił ponadto plany gminy na ten rok odnośnie uroczystości i wydarzeń wymagających zabezpieczenia imprez masowych. Główne z nich to kanonizacja bł. Jana Pawła II, święta 3 Maja i 11 Listopada, oczywiście święto miasta oraz imprezy na plaży trawiastej.

Mieczysław Kęsek, jako radny województwa małopolskiego, poinformował o tegorocznej edycji konkursu „Małopolskie Remizy”, który będzie kontynuowany wzorem lat ubiegłych. Obiecał, że będzie popierał wnioski złożone przez nasze straże.

Do obecnego wizerunku strażaka odniósł się poseł Marek Łatas, pokazując, jak bardzo jest on korzystny. Udział w świętach i uroczystościach to ważna szkoła patriotyzmu dla młodych druhów oraz ich kolegów i koleżanek nie należących do straży. Druh OSP to dziś człowiek sprawny, bardzo dobrze wyszkolony, odpowiedzialny, kształcący pozytywne cechy charakteru. Dlatego należy zachęcać młodych ludzi do wstępowania do straży, bo to nie tylko pożyteczna służba dla innych, lecz również osobista formacja. Poseł bardzo wysoko ocenił zarówno działalność zarządów powiatowego i miejsko-gminnego, jak otwartość jednostki w Borzęcie na podejmowanie trudnych wyzwań.

Za udział w akcjach strażackich oraz uroczystościach dziękował też druhom z Borzęty prezes Waldemar Pachoń. Podkreślił zasługi krwiodawców strażackich i poinformował, że Strażacki Klub Honorowych Dawców Krwi został uhonorowany odznaczeniem „Zasłużony dla Powiatu”.  Odnośnie zamiaru pozyskania przez jednostkę drugiego wozu bojowego powiedział, że Borzęta ma szanse na pozyskanie samochodu  dopiero za 4 lata. Przedstawił też harmonogram zawodów i imprez planowanych na ten rok, w tym zawodów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, olimpiady wiedzy pożarniczej, turnieju strzeleckiego oraz uroczystości powiatowej dla honorowych dawców krwi. Przedstawił możliwości starania się o środki na sprzęt z zarządu wojewódzkiego ZOSP RP.

Sołtys Stanisław Szczepan Cichoń podziękował burmistrzowi i Mieczysławowi Kęskowi za pomoc dla wsi i wykonywane inwestycje. Poinformował, że ten radny małopolski aktywnie pomaga w uzyskaniu środków na zabezpieczenie osuwiska przy drodze wojewódzkiej. Podziękował też druhom za współpracę z sołectwem i ich pomoc dla mieszkańców, a ks. proboszcz Stanisław Bielarz dziękował im za włączanie się w uroczystości kościelne i prace na rzecz parafii. Wszyscy występujący nie szczędzili druhom słów uznania oraz składali im życzenia na nowy rok.

Zarząd jednogłośnie uzyskał absolutorium. W związku z informacjami uzyskanymi od prezesa miejsko-gminnego oraz burmistrza, z planów na ten rok druhowie zdecydowali się wykreślić pozyskanie samochodu. Zebranie zakończyła uroczystość wręczenia przez zarząd jednostki 4 wyróżniającym się druhom i ks. proboszczowi pamiątkowych statuetek, jako dowód wdzięczności za szczególne zaangażowanie w pracach i działaniach na rzecz jednostki.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)