Strażacy oraz członkowie GPR z nowym sprzętem ratowniczym!

Region 11 czerwca 2019 Wydanie 21/2019
Strażacy oraz członkowie GPR
z nowym sprzętem ratowniczym!

Realizacja tego zadania w ramach drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Gminy Myślenice ma na celu zwiększenie skuteczności ratownictwa i zmniejszenie strat popożarowych poprzez wyposażenie strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych oraz członków Myślenickiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej w sprzęt termowizyjny i noktowizor.

– W ramach realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego, który w poprzedniej edycji zajął pierwsze miejsce w głosowaniu na zadania ogólnomiejskie, Gmina Myślenice wyposażyła myślenickie jednostki

dbające na co dzień o nasze bezpieczeństwo w noktowizor oraz trzy kamery termowizyjne. Realizacja zadania przewidywała także szkolenie z obsługi tych urządzeń, które również sfinansowaliśmy z Budżetu Obywatelskiego. Niezwykle ciekawie było przyglądać się pracy strażaków oraz członków Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z psami podczas szkolenia dedykowanego użyciu noktowizora, czy kamer termowizyjnych – mówił burmistrz Jarosław Szlachetka, który w ubiegłą niedzielę oficjalnie przekazał sprzęt ratownikom.

Łączny koszt realizacji zadania wyniósł 126.578 zł. Uczestniczy szkolenia, aby nauczyć się jego obsługi, wykorzystali między innymi specjalny trenażer ogniowy, dzięki któremu mogli wejść do zadymionego pomieszczenia, odwzorowującego warunki pożarowe.

- Kamera termowizyjna to bardzo skuteczne narzędzie ratownicze, które pozwala widzieć ciepło. Szczególnie przydatne będzie dla nas w razie konieczności poszukiwań zaginionych osób, różnego rodzaju wypadków czy też pożarów. Takie kamery ułatwiają widoczność podczas zadymienia, a strażakom mogą ułatwić dobranie odpowiedniej ilości środka gaśniczego, wody, czy piany, aby ograniczyć straty spowodowane działaniem takich środków. Noktowizor natomiast ułatwia widzenie w nocy i na pewno pomoże nam w naszej pracy, poprawiając tym samym bezpieczeństwo mieszkańców Miasta i Gminy Myślenice – tłumaczy Krzysztof Druzgała, prezes Myślenickiej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej z psami.

GSI