Świat uchwycony przez Jirko Salzmanna

Świat uchwycony przez Jirko Salzmanna

„Dotyk i niezauważony świat” to wystawa fotograficzna Jirko Salzmanna, którą można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach do 18 stycznia

Jirko pochodzi ze Słowacji, a do Myślenic przybył na zaproszenie Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto. To artysta niezwykle pracowity, bo zaangażowany jest w działalność fotoklubów w Rużemberku, Popradzie, Liptowie i Spiskiej Nowej Wsi. Zdjęcia które możemy zobaczyć na myślenickiej wystawie to dwa cykle. Pierwszy „Dotyk” Jirko pozostawił bez komentarza dedykując go wrażliwości odbiorcy. Z drugiego natomiast cyklu zatytułowanego „Niezauważony świat”, artysta wybrał tylko fotografie związane z wodą. Jak sam napisał o tym cyklu - starał się uchwycić momenty, czy sytuacje które skłoniły go do zatrzymania się.

Chwile wyrwane z uganiania się za codziennymi sprawami w świecie, który szybko zmienia się i ginie, którego nie dostrzegamy, albo nie umiemy widzieć. Jak powiedział poeta: „Trwaj chwilo, jesteś piękna”. Tak samo Jirko chciał swoimi zdjęciami spełnić to posłannictwo, pokazać jaki świat bywa piękny i ile zyskujemy doceniając jego urodę i bogactwo estetyczne.

O sobie powiedział: - Lubię fotografować. Przyjemność sprawia mi wszystko począwszy od samego aktu fotografowania: szukanie optymalnego kadru, ekspozycja aż do finalizacji zdjęcia. Nie zajmuję się jakimś określonym tematem. Lubię fotografować wszystko co mnie w jakiś sposób zainteresuje, a przez co mogę coś wyrazić. Nawet, gdy nie mam przy sobie aparatu „fotografuję przynajmniej oczyma”. Zauważam i odbieram kształty wokół siebie, kolory, światło, różne linie oraz ich zmiany w ciągu roku i dnia. Zauważam ludzi i relacje między nimi, różne sytuacje. Dużo tych spraw staram się później uchwycić również aparatem. Uważam, że cała ta działalność wzbogaca moje życie również w tym sensie, że chcę widzieć więcej, a moje życie staje się pełniejsze i bardziej bogate.

Jirko Salzmann za swoją twórczość był już wielokrotnie nagradzany w konkursach regionalnych i międzynarodowych - Międzynarodowe Medale Bardaf, gdzie zdobył Wielki Złoty Medal, a także PhotoforumInternational Fotofora oraz Cassovia - Grand Prix i wielu pomniejszych konkursach. Jak sam jednak mówi nie są one dla niego ważne, bo liczy się aby być szczęśliwym ze swoimi zdjęciami i lubić innych.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).