8 września: „Światło ze Wschodu” na myślenickim Rynku

„Światło ze Wschodu” na myślenickim Rynku

W ramach projektu „Szlak Maryjny - Światło ze Wschodu” 8 września o godz. 20:00 na Rynku odbędzie się koncert - przeplatany videomappingiem na Kamienicy Obońskich

Część koncertową otworzy występ Reprezentacyjnej Orkiestry Miasta i Gminy Myślenice, która w czerwcu zajęła trzecie miejsce na XV Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Trąbka”. Na scenie pojawią się m.in. finaliści drugiej edycji programu Must Be the Music - zespół InoRos. Ponadto: Bukowianie z Bukowiny Tatrzańskiej oraz Rzoz - zespół łączący muzykę rockową z góralską poezją.

Pomiędzy koncertami w okolicach godz. 21:00 oraz 22:00 na elewacji kamienicy Obońskich pojawi się mapping - czyli wielkoformatowa i trójwymiarowa projekcja multimedialna łącząca obraz, światło i dźwięk.

Całość poprowadzi Bartłomiej Koszarek prowadzący program „Ślizg”, a obecnie dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”.

O projekcie

Projekt „Szlak Maryjny - Światło ze Wschodu” realizowany jest w ramach programu Interreg Polska-Słowacja. Jego liderem jest Kraj Preszowski na Słowacji, wspierany przez dwunastu partnerów z Polski i Słowacji.

Celem przedsięwzięcia jest stworzenie oraz promocja szlaku pielgrzymkowego wiodącego po polskich i słowackich obiektach sakralnych, miejscach kultu Maryjnego. Realizowane przedsięwzięcie pozwoli wielu świątyniom znaleźć poczesne miejsce na szlakach pątniczych a także wpłynie na podniesienie walorów turystycznych i rozpoznawalność miejscowości oraz obszarów z nim związanych. Podkreśli również wartości kulturowe, przyrodnicze, historyczne, społeczne i duchowe narodów słowiańskich zawarte w przesłaniu i tradycjach maryjnych oraz przyczyni się do zwiększenia poziomu zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego przez odwiedzających i mieszkańców. Pomoże w rozwoju infrastruktury turystycznej i stworzeniu kompleksowego produktu turystycznego.

Projekt został zainspirowany średniowiecznym szlakiem pielgrzymkowym Camino de Santiago, prowadzącym do katedry św. Jakuba Apostoła Starszego w Santiago de Compostela.