Święta, świętami ale uważaj na oszustów

Święta, świętami ale uważaj na oszustów

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Już w okresie mikołajek zaczyna się czas poszukiwania idealnych prezentów dla najbliższych. Warto jednak pamiętać, że oszuści tylko czekają na nasz błąd. Jak zminimalizować ryzyko kradzieży naszych cennych danych? Na co zwracać uwagę podczas korzystania z e-sklepów - podpowiada ekspert ds. ochrony danych osobowych

Coraz chętniej kupujemy w Internecie. Podczas kupowania upominków w sieci nie dajmy się nabrać złodziejom. Szczególnie w okresie od listopada do lutego, kiedy ogarnia nas szaleństwo zakupów. Z najnowszego raportu „E-commerce w Polsce 2018” wynika, że odsetek internautów, którzy dokonują zakupów online, wzrósł w stosunku do poprzedniego roku i wynosi 56% (54% w 2017 roku). Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala kupić prezenty bez wychodzenia z domu, często w atrakcyjnych cenach. Dzięki możliwości bezpośredniej dostawy mamy większą swobodę i możemy zająć się innymi sprawami. Aż 66% ankietowanych doceniło taką możliwość.

- W sieci omijamy kolejki i oszczędzamy czas, który ucieka podczas błądzenia wśród sklepowych półek. Jednak pamiętajmy, że internet to tak samo niebezpieczny świat jak rzeczywistość. To co zrobimy w wirtualnej przestrzeni niekiedy znacząco może wpłynąć na nasze codzienne życie. Dlatego powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych w sieci. Częstym powodem rezygnacji z zakupów online jest właśnie obawa o bezpieczeństwo. Gdy natrafimy na oszusta możemy stracić nie tylko pieniądze, ale również nasze dane - mówi Bartłomiej Muzaj, specjalista ds. ochrony danych, ODO 24.

W okresie przedświątecznym rośnie liczba fałszywych sklepów i nieuczciwych sprzedawców. Co zrobić, aby nasze zakupy online były bezpieczne? Przede wszystkim należy:

* korzystać wyłącznie z znanych sklepów internetowych. Renomowane marki stosują dodatkowe systemy zabezpieczające transakcje;

* przed podaniem swoich danych zasięgnąć opinii o stronie internetowej/sprzedawcy i sprawdzić jego rzetelność. Można to zrobić na specjalnych stronach lub forach;

* zadbać o aktualny program antywirusowy na komputerze i smartfonie. Dzięki temu dane będą bezpieczne i nikt ich nie ukradnie;

* nie należy logować się do żadnych kont czy wpisywać numerów kart będąc podpiętym do sieci publicznej, co do której zabezpieczeń możemy mieć wątpliwości. Warto zwrócić uwagę np. na kłódki w pasku adresu przeglądarki internetowej lub czy adres strony rozpoczyna się od https:// - gdzie literka „s” informuje o bezpiecznym połączeniu.

Nasza, domowa i niezabezpieczona sieć może przysporzyć nam problemów. W jaki sposób więc można ograniczyć ryzyko wykorzystania prywatnych sieci? Najprościej jest zmiana hasła administracyjnego na nasze indywidualne. Warto to zrobić już na początku podczas konfigurowania sieci i jej zabezpieczeń. Jeśli ktoś będzie chciał włamać się do sieci zapewne spróbuje najpierw wykorzystać domyślne dane uwierzytelniające urządzenia sieciowego, które bez problemu można znaleźć w Internecie.

- Zakupów (chodzi oczywiście o samą czynność płacenia) w sieci warto również dokonywać wyłącznie korzystając z chronionego łącza, np. sieć w domu gdzie jesteśmy pewni zabezpieczeń. Zaoszczędzimy dzięki temu swój czas i nerwy - a przecież wybierając tę formę zakupów o to nam głównie chodzi. Korzystanie z publicznych wi-fi może narazić nas na wiele niebezpieczeństw, w tym wykorzystanie danych w celach niezgodnych z prawem - wskazuje Bartłomiej Muzaj, specjalista ds. ochrony danych, ODO 24.