Świetlica w Łękach jak nowa

Na otwarcie świetlicy wiejskiej w Łękach po kapitalnym remoncie zaprosiło mieszkańców wsi stowarzyszenie „My Łęczanie”. Wydarzenie połączone zostało z III konkursem na szopkę bożonarodzeniową, a uświetniły je jasełka w wykonaniu dziecięcej grupy teatralnej działającej przy świetlicy

Na uroczystość przybyli: dyrektor UMiG Mieczysław Kęsek, naczelnik Wydziału Inwestycji UMiG Edyta Podmokły, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Paweł Lemaniak, ks. proboszcz dr Andrzej Caputa, radny powiatowy Stanisław Suder i sponsorzy. Spotkanie prowadzili sołtys Dorota Wieczorek i radny miejski Stanisław Topa, będący jednocześnie prezesem Stowarzyszenia „My Łęczanie”.

Remont

Modernizacja obiektu przeprowadzona została z dofinansowaniem z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, gdyż obejmowała ona wymianę kotłowni z węglowej na gazową oraz termomodernizację poprzez docieplenie ścian i stropów, a także wymianę stolarki. Całość inwestycji kosztowała 334.045 zł, w tym dofinansowanie w wysokości 175.192 zł. Obok wymienionych działań wykonany został kompleksowy remont instalacji gazowej, kanalizacyjnej i wodociągowej oraz centralnego ogrzewania. Z budżetu gminy zakupiono także podstawowe wyposażenie świetlicy.

Świetlica i „My Łęczanie”

Jak powstawała świetlica w Łękach, opowiedziała pokrótce wiceprezes Stowarzyszenia „My Łęczanie” Anna Kasprzycka. Przedsięwzięcie to rozpoczęło się od utworzenia Komitetu Budowy Świetlicy  w latach 80. ub. wieku. Budowę ukończono 26 listopada 1994 r. Wtedy też obiekt poświęcił ks. proboszcz Józef Kwiatkowski, co można było zobaczyć i powspominać dzięki prezentacji filmu z tego wydarzenia.

Obecnie, od 2014 r. działalność animowana jest głównie przez prężne Stowarzyszenie „My Łęczanie”. Organizuje ono zabawy i zajęcia dla dzieci, wykłady dla dorosłych, konkursy, warsztaty kulinarne, wycieczki rodzinne, dożynki parafialne, wyjazdy do teatru, bale karnawałowe, turnieje itp. Dzięki tej organizacji mieszkańcy Łęk uczestniczą w festiwalu „Anioł na ludowo”. Przy świetlicy powstała dziecięca grupa teatralna. Pomimo krótkiego stażu, grupa wystąpiła już na Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży.

Stowarzyszenie troszczy się o zachowanie i udokumentowanie tradycji i obyczajów lokalnych. Od 2015 r. organizuje też konkurs szopek oraz ferie dla dzieci. Prowadzi również akcje charytatywne.

Konkurs szopek

Szopki oceniane były w dwóch kategoriach: krakowskie i tradycyjne. W sumie mieszkańcy zgłosili do konkursu 14 szopek. W kategorii krakowskich wygrał Edward Piekarz z Łęk, przed Magdaleną i Dariuszem Brasiami z Trzemeśni oraz Julią i Mateuszem Firkami z Trzemeśni. Najładniejszą szopkę tradycyjną wykonali Anna i Kamil Tokarz z Poręby, drugie miejsce zajęli Alicja, Jan i Radosław Rajca z Łęk, a trzecie Jakub Cienkosz z Droginii.

Podziękowania i Łęki z lotu ptaka

Tak prężna działalność świetlicy możliwa jest dzięki wielkiemu zaangażowaniu członków stowarzyszenia „My Łęczanie” oraz dzięki szczodrości sponsorów. Za te otwarte serce otrzymali oni serdeczne podziękowania. Na wdzięczność łęczan zasłużył także Łukasz Ślusarczyk, który wykonał serię zdjęć okolic Łęk z paralotni. Dziękowano mu za wykonanie na potrzeby stowarzyszenia „niesamowitych i pierwszych tego typu zdjęć Łęk widzianych z lotu ptaka”. Podczas uroczystości Łukasz Ślusarczyk przybliżył zebranym kulisy swojej pasji i zadeklarował gotowość do dalszej współpracy.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)