Święto Kliszczaków w Pcimiu

Region 1 sierpnia 2013 Wydanie 27/2013
Święto Kliszczaków w Pcimiu
Święto Kliszczaków w Pcimiu

Ósme spotkanie z tradycją i kulturą Kliszczaków, które odbyło się 21 lipca na terenie Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego w Pcimiu, zgromadziło licznie przybyłych mieszkańców gminy oraz gości, którzy oklaskiwali występy zespołów regionalnych, kapel i kół gospodyń wiejskich.

Na scenie wystąpiły takie zespoły jak: „Pcimianie”, „Kliszczacy” z Tokarni, „Zagórzanie” z Lubnia, „Mali Krzczonowianie” oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Pcimia i Trzebuni, które zaprezentowały publiczności najcenniejsze wartości polskiej kultury ludowej, jakimi są: folklor muzyczny i śpiewaczy oraz zwyczaje i obrzędy ludowe.

Imprezę uświetniły również występy wokalne artystów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Pcimiu: zespołu wokalno-instrumentalnego „Dotyk Anioła”, dzieci z kółka wokalnego prowadzonego przez Edytę Olesik, a także pokaz grupy tanecznej „Immortal Dance”. Dużą dawkę humoru dostarczyły zmagania uczestników konkursu „Wesołe jest życie Kliszczaka”. Nagroda główna: wypiekacz do chleba powędrował w ręce Anny Leksander. Natomiast miejsce drugie zdobyła Teresa Kwaśniak, która otrzymała odkurzacz.

Fundatorem nagród było Stowarzyszenie LGD „Turystyczna Podkowa”, które w czasie imprezy prezentowało swoją działalność.

Podczas góralskiego święta nie mogło zabraknąć okazji do degustacji regionalnych potraw, przygotowanych przez KGW z Pcimia i Lubnia oraz możliwości do zakupu rękodzieła, rzeźb i haftów lokalnych artystów.

Organizatorzy przygotowali również inne atrakcje, tj. mobilną ściankę wspinaczkową, którą bezpłatnie udostępniła Ochotnicza Straż Pożarna w Pcimiu. Druhowie zorganizowali także zawody w układaniu wieży ze skrzynek.

Tegorocznym gwoździem programu był koncert Kapeli „Pieczarki”, która zaprezentowała znane i lubiane utwory takie jak: ”Wina nalej”, „Nasze oscypki” czy ”Józek”.

Po występie gwiazd zaprezentował się debiutujący zespół młodzieżowy SPRING. Młodzi artyści już od pierwszych chwil zawładnęli sercami publiczności, która nie skąpiła braw.

Impreza zakończyła się zabawą taneczną z DJ’s Brothers, którzy bawili publiczność do późnych godzin nocnych.