Świętowali jubileusz

Miasto 10 marca 2016 Wydanie 9/2016
Świętowali jubileusz
Świętowali jubileusz

Miasto i Gmina Myślenice oraz francuskie miasteczko Tinqueux świętują w tym roku okrągły jubileusz 10 lat współpracy partnerskiej. Podpisane w grudniu 2005 roku porozumienie o wzajemnej wymianie weszło w życie w styczniu 2006 roku. Od tej chwili oba miasta prężnie działają na rzecz promocji polskiej i francuskiej kultury

 

Zaczęło się dużo wcześniej

Kontakty mieszkającej w Tinqueux polonii z mieszkańcami Myślenic zaczęły się dużo wcześniej. Jednym z inicjatorów rozpoczęcia współpracy był Antonii Dudzik, który regularnie odwiedzał położone w Szampanii miasteczko. Wtórował mu Jean Clode-Kociołek. Francus z polskimi korzeniami i małżonką Polką, która właśnie w Tinqueux założyła Polski Zespół Pieśni i Tańca. Po kurtuazyjnych wymianach wiosną 2005 roku zdecydowano o podpisaniu porozumienia. Uroczystość odbyła się we Francji i towarzyszył jej m.in. występ Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”.

Współpraca długa i bogata

Charakter prowadzonej wzajemnie współpracy jest otwarty i obfituje w różnego rodzaju inicjatywy. Mieszkańcy obu miejscowości zdążyli przez te lata zawiązać szczere przyjaźnie, które owocują wzajemnymi wizytami.

- Bez wątpienia kultura, sport, edukacja czy turystyka to najbardziej rozwinięte obszary naszej współpracy. Nie sposób wymienić wszystkich zrealizowanych dotychczas inicjatyw. Było tego bardzo dużo. Od koncertów Zespołu „Ziemia Myślenicka”, przez wspólny przejazd rowerzystów aż do regularnych zawodów w piłce nożnej i petanque - wylicza burmistrz Maciej Ostrowski.

Uroczystości jubileuszowe

Ponowne podpisanie aktu współpracy (jego odnowienie) odbyło się w sali reprezentacyjnej Merostwa Tinqueux. Uroczystości towarzyszyli członkowie Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko-Francuskiej oraz delegacja z Myślenic. W krótkich przemówieniach burmistrzowie podkreślali znaczenie i zasługi ludzi, którzy tę współprace rozwijają i życzyli kolejnych owocnych lat i wspaniałych jubileuszy. Członkowie Stowarzyszenia Polsko - Francuskiego na czele z Jeanem Clodem-Kociołkiem i Michelem Dzitko przygotowali wystawę fotografii dokumentującą minione 10 lat. Można było na niej odnaleźć zapisane na fotografiach wydarzenia i emocje. Otwarcia dokonał burmistrz Maciej Ostrowski, mer Jean Pierre Fortune, radca Ambasady Polskiej w Paryżu, kierownik Wydziału Konsularnego Agnieszka Kucinska, Dyrektor Biura Polskiej Organizacji Turystycznej w Paryżu Tomasz Rudomino oraz Prezes Stowarzyszenia Polsko Francuskiego Jean Clod - Kociołek.