Szklana szkoła stanie przy ul. Żeromskiego

Szklana szkoła stanie przy ul. Żeromskiego
Nowy budynek będzie zespolony z obecnym oraz z warsztatami szkolnymi

Do rozbudowy szkoły przygotowuje się Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach. Rada Powiatu podjęła uchwałę o zabezpieczeniu ok. 1,5 mln zł na wkład własny w tę inwestycję, która będzie kosztować ok. 8 mln zł

Pozostałe 80% kosztów, czyli ok. 6,5 mln zł szkoła stara się pozyskać z rezerwy budżetu państwa. Koncepcja rozbudowy została już wykonana przez firmę Triso z Myślenic. Obecnie trwa procedura wyboru firmy projektowej.

Zgodnie z koncepcją ma powstać nowy budynek o powierzchni 2500 m2. Na parterze znajdą się laboratoria i pracownie do zajęć praktycznych, a dwa piętra zajmą sale dydaktyczne, dwie sale wykładowe oraz węzły sanitarne. Powstanie wjazd do warsztatów i stacji diagnostycznej od strony apteki. Nowy budynek będzie zespolony z obecnym oraz z warsztatami szkolnymi.

Planowana rozbudowa ma doprowadzić do likwidacji dwuzmianowości w szkole, a obecny kurs rządu na rozwój szkolnictwa zawodowego, oczekiwania pracodawców i społeczeństwa, pozwalają spodziewać się, że inicjatywa ta ma duże szanse na dofinansowanie z budżetu państwa. Na obawy o koszty utrzymania rozbudowanego obiektu, dyrektor ZSTE Marek Łatas odpowiada, że przy tak dużej liczbie uczniów, jak obecnie, szkoła utrzyma się bez problemu.

Szkoła prowadzi naukę w wielu specjalizacjach na poziomie technikum i zawodowym. W Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych im. Mikołaja Reja funkcjonują: technikum ekonomiczne, handlowe, budowlane, kształcące w zawodzie spedytor, mechaniczne, samochodowe, a także Branżowa Szkoła I Stopnia w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających, murarz-tynkarz oraz 3-letnia Branżowa Szkoła I stopnia dla Młodocianych Pracowników w zawodach: sprzedawca, kucharz, mechanik pojazdów samochodowych i klasy wielozawodowe.

- Jesteśmy największą szkołą w powiecie myślenickim i jedną z największych w Małopolsce. Szkoła prężnie się rozwija i ma dobrą opinię wśród społeczeństwa. Mamy bardzo bogatą ofertę edukacyjną, zarówno pod względem typów prowadzonych przez nas szkół zawodowych i techników, jak też różnorodności kół zainteresowań. Niestety, korzystanie z tych zajęć dodatkowych bardzo utrudnia dwuzmianowość. Mamy ponad 1200 uczniów, którzy uczą się do godz. 19.20, a wielu z nich dojeżdża z całego powiatu i okolicy. Jest to również duży problem dla pracowników szkoły, a wielu naszych nauczycieli to kobiety z małymi dziećmi. Dlatego rozbudowa i likwidacja dwuzmianowości jest koniecznością - mówi dyrektor Marek Łatas. Ma nadzieję, że projekt powstanie do jesieni i jeszcze w tym roku ruszą prace budowlane.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)