Szpitalne oddziały już po remoncie

Szpitalne oddziały już po remoncie
Blisko 6 mln zł - tyle kosztowała modernizacja dwóch oddziałów: zakaźnego i chirurgii ogólnej w myślenickim szpitalu. Korzystają z nich już pierwsi pacjenci. Niebawem planowane jest oficjalne oddanie obiektów do użytku Fot. Anna Ostafin

Blisko 6 mln zł - tyle kosztowała modernizacja dwóch oddziałów: zakaźnego i chirurgii ogólnej w myślenickim szpitalu. Korzystają z nich już pierwsi pacjenci. Niebawem planowane jest oficjalne oddanie obiektów do użytku

Przebudowa i modernizacja szpitalnych oddziałów zakaźnego i chirurgii ogólnej to kontynuacja dostosowania obiektów jednostki do obecnych wymagań rozporządzenia Ministra Zdrowia. Prace na oddziale zakaźnym rozpoczęły się w maju ubiegłego roku, a na oddziale chirurgii ogólnej miesiąc wcześniej. Oba przedsięwzięcia zakończono w grudniu.

- Były to kompleksowe modernizacje łącznie z wymianą wszystkich sieci, instalacji, pracami budowlanymi i wykończeniowymi oraz zakupem sprzętu i aparatury medycznej - mówi Adam Styczeń, dyrektor myślenickiego szpitala. Podkreśla on, jak ważne dla jego placówki były te inwestycje.

Oddział zakaźny stanowi zabezpieczenie na wypadek zagrożenia epidemiologicznego. Takich miejsc w naszym województwie jest jedynie kilka. Natomiast ze względu na dużą ilość jednostek chorobowych, w tym nowotworowych wymagających interwencji chirurgicznych w oddziale chirurgii ogólnej hospitalizowanych jest rocznie ponad 1,5 tys. pacjentów. Niezbędne jest więc to, by obiekty zapewniały komfortowy pobyt pacjentom oraz, by wyposażone były w wysokiej jakości sprzęt i aparaturę medyczną umożliwiające udzielanie świadczeń medycznych.

- Remont oddziału chirurgii ogólnej był konieczny. Bardzo cieszy mnie, że inwestycję tę udało się zrealizować. Jest przyjemnie, nowocześnie. Personel ma lepsze warunki do pracy, a pacjenci komfortowo czują się w odnowionych pomieszczeniach, a to zmniejsza stres wiążący się z pobytem w szpitalu - dodaje ordynator oddziału chirurgii ogólnej dr Jacek Pucz.

Z pomocą państwa i powiatu

Łączna kwota przebudowy i modernizacji oddziału zakaźnego wyniosła ponad 3 mln 400 tys. zł, z czego blisko 2 mln 350 tys. zł to dofinansowanie z budżetu państwa, ponad 900 tys. zł to środki powiatu myślenickiego, a ponad 156 tys. zł pochodzi z budżetu szpitala. Natomiast łączna wartość inwestycji na oddziale chirurgii ogólnej wyniosła prawie 2,6 mln zł - 2 mln 480 tys. zł to dotacja z budżetu powiatu, a blisko 110 tys. zł to szpitalne fundusze.

Uroczystość oficjalnego oddania zmodernizowanych oddziałów do użytku planowana jest w ciągu najbliższych tygodni. Przypomnijmy, że modernizacje w myślenickim szpitalu w ramach dostosowania obiektów do wymagań rozporządzenia Ministra Zdrowia prowadzone są od 2004 roku. Od tamtego czasu wyremontowano już bloki operacyjny i porodowy, oddziały ortopedii, położnictwa i ginekologii, neonatologii, neurologii, pulmonologii, dziecięcy oraz lądowisko dla śmigłowców sanitarnych.

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).