KWW Jarosława Szlachetki

Sztuka Karola Wojtyły w MOKiS

21 kwietnia 2011 Wydanie 16/2011
Sztuka Karola Wojtyły w MOKiS
Premiera sztuki Przed sklepem jubilera, fot. Piotr Jagniewski

Pierwszą część jednego z najgłośniejszych dramatów autorstwa Papieża-Polaka, z czasów, gdy był jeszcze duszpasterzem akademickim – „Przed sklepem jubilera”, zatytułowaną „Sygnały” wystawili w niedzielę 17 kwietnia aktorzy Amatorskiego Teatru im. Ks. Kardynała Karola Wojtyły w Myślenicach.

Na premierę spektaklu przybyło niemal 300 mieszkańców miasta i gminy, wypełniając większą część sali widowiskowej Myślenickiego Ośrodku Kultury. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II, która będzie miała miejsce już 1 maja.

Przedstawienie wyreżyserował dyrektor teatru Leszek Pniaczek, który w nowatorski sposób zinterpretował dramat Wojtyły. Ciekawym rozwiązaniem okazało się umieszczenie na scenie trzech wielkich luster, które symbolizowały fałsz, obłudę oraz zakrzywianie rzeczywistości. Dobrym pomysłem reżysera były także elementy taneczne, które w istotny sposób wzbogaciły narrację. Duża w tym zasługa również Agnieszki Wargowskiej-Dudek, odpowiedzialnej za choreografię. W spektaklu narratorami głównych bohaterów – Teresy i Andrzeja, byli Beata i Zdzisław Uchaczowie, małżeństwo z wieloletnim stażem, co również miało swoistą wymowę, w kontekście treści dramatu. Poza tym w spektaklu wystąpili: Paulina Latosiewicz, Radosław Skałka (tańczący Teresa i Andrzej), Stanisław Szczepan Cichoń (przechodzień), Szymon Sala (jubiler) oraz inni aktorzy ATTKKW, grający uliczny tłum.

Premiera pierwszej części sztuki według Karola Wojtyły odbyła się pod honorowym patronatem metropolity krakowskiego – Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza, senatora Stanisława Bisztygi, posła Marka Łatasa, a także burmistrza Macieja Ostrowskiego i starosty Józefa Tomala. Całość dramatu myślenicki teatr planuje wystawić 16 października, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża.

„Przed sklepem jubilera” to utwór wydany w 1960 roku. Jego głównym tematem są: miłość i małżeństwo. Sztuka składa się z trzech części: „Sygnały”, „Oblubieniec” i „Dzieci”. Była wielokrotnie wystawiana przez teatry w kraju i za granicą. Ciekawostką jest natomiast, że na motywach dramatu w 1989 roku powstał film w reżyserii Michaela Andersona (m.in. oscarowa adaptacja „W 80 dni dookoła świata”), w którym jedne z głównych ról zagrali: Daniel Olbrychski i Burt Lancaster (m.in. „Karmazynowy Pirat” czy „Wyspa doktora „Moreau”).

Bartosz Cwynar
fot. Piotr Jagniewski