Szyją prawdziwy strój kliszczacki

Szyją prawdziwy strój kliszczacki
Szyją prawdziwy strój kliszczacki

 

W Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Pcimiu realizowany jest projekt, który polega na cyklicznych spotkaniach przybliżających uczestnikom rękodzieło w efekcie, którego powstanie prawdziwy, tradycyjny strój kliszczacki

Polacy nie znają swojego folkloru w takim stopniu jak inne narody. Najlepszym tego dowodem są stroje ludowe, osoba niezainteresowana tradycją potrafi wymienić ich dosłownie kilka tych bardziej znanych jak: łowicki, krakowski czy podhalański. Dużo gorzej wygląda sytuacja kiedy zapytamy o inne stroje ludowe, a przecież polski folklor to prawie sto strojów ludowych. Warto więc poznać ten piękny element folkloru.

- Projekt trwa od stycznia do grudnia bieżącego roku i bierze w nim udział kilka pań. Większość z nich pochodzi z gminy Pcim, część z bardziej odległych terenów ziemi kliszczackiej. Podczas spotkań nie tylko w sposób interesujący spędzają wolny czas, ale przede wszystkim tworzą tradycyjny strój ludowy od podstaw i zyskują cenne umiejętności rękodzielnicze, których obserwujemy obecnie coraz większy deficyt – mówi Michał Hodurek, dyrektor GOKiS Pcim.

Projekt „Wokół tradycji  rekonstrukcja stroju górali Kliszczackich” dofinansowany jest z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Mistrz tradycji”.