Szymon Gumularz z Hetmanem i mistrzostwem Polski

Szymon Gumularz z Hetmanem i mistrzostwem Polski
Szymon Gumularz z Hetmanem i mistrzostwem Polski

W Ustroniu dobiegły końca Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 16 i 18 w szachach. Tytuł mistrza kraju wywalczył uczeń Gimnazjum nr 1 w Myślenicach Szymon Gumularz. Kilka dni później został odznaczony wyjątkowo rzadką nagrodą: „Hetmanem” za grę fair play

Dzięki zwycięstwu Szymon został powołany do Narodowej Kadry Juniorów i w tegorocznych Szachowych Mistrzostwach Świata Juniorów, które odbędą się we wrześniu w Urugwaju, będzie reprezentował Polskę.
W Warszawie, podczas uroczystego otwarcia seniorskiego czempionatu, Szymon został uhonorowany statuetką Hetmana za postawę fair play.

Dotyczyło to zawodów z poprzedniego roku, gdy nie zgłosił protestu, mimo błędu sędziego. Podczas Mistrzostw Polski do lat 16 sędzia popełnił błąd, który kosztował Szymona medal. Powstała bardzo trudna i skomplikowana sytuacja, który rozwiązał sam zainteresowany: postanowił uszanować decyzję sędziego wierząc, że została podjęta w dobrej wierze i nie wniósł o zmianę wyniku.

W tej chwili sułkowiczanin jest najsilniejszym polskim juniorem. Znajduje się też w pierwszej dwudziestce w Europie. Na co dzień reprezentuje klub Polonia Wrocław. W związku ze swoimi osiągnięciami został przez swój klub szachowy zgłoszony do stypendium Prezydenta Miasta Wrocławia.

Jak zaczęła się twoja szachowa przygoda?

W szachy nauczyłem się grać mając 5 lat, początkowo grałem tylko z członkami rodziny, potem zapisałem się do klubu szachowego w Sułkowicach. Od 2011 r. rozpocząłem treningi z mistrzem międzynarodowym Aleksandrem Kachurem z Ukrainy. Pod opieką tego trenera zdobyłem m.in. złoty medal Mistrzostw Polski w 2013 r. oraz wygrałem turniej na Górze Św. Anny, gdzie poza pucharem otrzymałem jak dotąd moją najwyższą nagrodę: 4.500 zł oraz notebooka.

Dlaczego jesteś zawodnikiem wrocławskiego klubu?

Wcześniej byłem zawodnikiem Wisły Kraków i trenowałem z arcymistrzem Arturem Jakubcem z Krakowa. Obecnie jestem zawodnikiem najsilniejszego klubu szachowego w Polsce, którym jest właśnie Polonia Wrocław.

W ilu turniejach brałeś udział?

Od 2011 r. wystąpiłem w ponad 150 turniejach szachowych w Polsce oraz w Europie, były to m.in. Francja, Niemcy, Słowacja, Czechy, Węgry, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra. Na samych turniejach klasycznych (jeden trwa od 5-10 dni) spędziłem dotąd 50 tygodni, czyli praktycznie cały jeden rok.
Losy mistrzostwa ważyły się do ostatniej rundy...

W ostatniej rundzie dzięki korzystnemu wynikowi na pierwszej szachownicy do złotego medalu wystarczył mi remis, postanowiłem więc nie ryzykować, szczególnie, że mój przeciwnik zagrał dobrą partię. Cały turniej będę na pewno wspominał bardzo dobrze, głównie z racji wyniku i świetnego towarzystwa. Gdyby nie problemy zdrowotne byłoby już idealnie, ale grało mi się bardzo dobrze, chociaż poziom mojej grupy był bardzo wyrównany i nieraz o wygraną było bardzo ciężko.

Która partia była dla ciebie najtrudniejsza?

Partia z Jankiem Pułtorakiem, w której byłem naprawdę zadowolony z własnej gry, bo grałem z mocnym przeciwnikiem i pod presją - musiałem odrobić punkt straty do lidera grając czarnym kolorem, co finalnie się udało. Druga, która zostanie mi w pamięci, to partia z Miłoszem Szparem, w której po dobrym debiucie przeoczyłem motyw taktyczny i dostałem gorszą pozycję, którą jednak udało mi się ustać.

Z jakim celem polecisz do Urugwaju?

Obecnie, mając 15 lat jestem pierwszym juniorem w Polsce w swojej grupie wiekowej, ale bardzo bym chciał uzyskać tytuł Mistrza Międzynarodowego, więc Urugwaj to niepowtarzalna szansa. Zawsze jestem zadowolony, kiedy mogę reprezentować nasz kraj na turniejach międzynarodowych, zwłaszcza jeśli moja gra jest skuteczna. Wyjazd zapowiada się bardzo interesująco, po raz pierwszy w życiu wybiorę się poza Europę.

Rok temu przez błąd sędziego straciłeś medal, w tym roku sprawiedliwości stało się zadość?

Jestem zadowolony z tamtej decyzji i cieszę się, że została ona doceniona przez Polski Związek Szachowy. Dzięki nagrodzie Hetmana miałem okazję uczestniczyć w otwarciu najważniejszej imprezy szachowej w Polsce, w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Bardzo podobały mi się warunki na sali gry, chciałbym kiedyś zagrać w tym turnieju, a najlepiej go wygrać.

Szymon Gumularz
I kategoria szachowa (2013) [I++]
najwyższy ranking FIDE w karierze - 2394 (1 marca 2017)
Osiągnięcia:
* reprezentant Polski w turniejach drużynowych
* 3m. Olimpiada Szachowa Juniorów U16, Győr 2014
* 4m. Drużynowe Mistrzostwa Europy juniorów U18, Karpacz 2015
* 8m. Indywidualne Mistrzostwa Europy juniorów U14, Poreč 2015
* 6m. Indywidualne Mistrzostwa Unii Europejskiej juniorów U12, Malenowice 2013
* Indywidualne Mistrzostwa Polski juniorów (2 medale): złoty Wałbrzych 2013, U12, brązowy, Suwałki 2015, U14); dwukrotnie 4m. (Spała 2014, U14, Szklarska Poręba 2016, U16)
* Drużynowe Mistrzostwa Polski juniorów 3 brązowe (Masłów Pierwszy 2014, Ustroń 2015, Suchedniów 2016)
* Indywidualne Mistrzostwa Polski juniorów w szachach szybkich (4 medale): 3 złote (Wrocław 2014, U14, Katowice 2015, U14, Koszalin 2016, U16), srebrny (Olsztyn 2013, U12)
* Indywidualne Mistrzostwa Polski juniorów w szachach błyskawicznych (3 medale): 2 złote (Olsztyn 2013, U12, Katowice 2015, U14), srebrny (Koszalin 2016, U16)

 

Piotr Ślusarczyk Piotr Ślusarczyk Autor artykułu

Z gazetą związany w latach 1999-2018. Przez ostatnie 15 lat pełnił funkcję sekretarza redakcji, dbając o sprawne funkcjonowanie tygodnika. Zawsze związany z tytułem równie mocno jak z samymi Myślenicami. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał jako licealista od redagowania „Odkroju” - dodatku do Gazety Myślenickiej poruszającego problematykę dotyczącą młodzieży oraz od poezji, publikując w ramach Myślenickiej Grupy Poetyckiej „Tilia”. (HISTORIA, KULTURA, SPORT, SAMORZĄD)