Tak wygląda banknot 500 złotowy

23 lutego 2017 Wydanie 7/2017
Tak wygląda banknot 500 złotowy
Tak wygląda banknot 500 złotowy

Od 10 lutego do obiegu wszedł banknot o nominale 500 zł z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego. Trudno będzie go spotkać, ponieważ początkowo ma służyć do przechowywania zapasu strategicznego w NBP. Co warto o nim wiedzieć, kiedy już się na niego natkniemy?

Banknot o nominale 500 złotych posiada wizerunek króla Jana III Sobieskiego. Do obrotu wprowadzono ich 50 milionów sztuk. To dwa razy mniej niż banknotów dwudziestozłotowych. Jak rozpoznać oryginalny banknot 500 zł? Jak informuje Narodowy Bank Polski: - W pierwszych latach banknot 500 zł posłuży głównie do przechowywania zapasu strategicznego w NBP, będzie zatem rzadko spotykany w obiegu.
Podobnie jak wcześniejsze również banknot 500 złotowy został zaprojektowany przez Andrzeja Heidricha, który jest autorem pozostałych polskich banknotów o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł. By zachować chronologiczną ciągłość serii „Władcy polscy” na banknocie 500 zł znalazł się wizerunek Jana III Sobieskiego. 

Po co tak duży nominał?

Narodowy Bank Polski zaznacza, że nowy banknot 500 zł jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku oraz na koszty utrzymywania zapasu strategicznego banku centralnego. W powszechnym obiegu w Polsce znajduje się niecałe 2 miliardy sztuk banknotów, z czego tylko 50 milionów sztuk będą stanowić banknoty o nominale 500 złotych. Banknot 500 zł nie będzie różnił się zbytnio wyglądem od pozostałych, jednak obok 200 zł będzie najlepiej zabezpieczony, dzięki wykorzystaniu np. farby zmiennej optycznie.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy będziemy w posiadaniu banknotu 500 ZŁ? Na stronie przedniej są wyczuwalne w dotyku następujące elementy banknotu: portret króla Jana III Sobieskiego, podpisy Prezesa oraz Głównego Skarbnika NBP, godło Rzeczypospolitej Polskiej, napis „WARSZAWA” i data emisji, wizerunek tarczy herbowej, oznaczenie dla osób niewidomych w postaci dwóch pionowych linii złożonych z drobnych kwadratów oraz układu linii na krótszych krawędziach banknotu, napis „NARODOWY BANK POLSKI”, cyfrowe oznaczenie nominału, górny pas z prawej strony portretu.

Na stronie odwrotnej wyczuwalne w dotyku są następujące elementy banknotu: główny element szaty graficznej, słowne oznaczenie nominału, cyfrowe oznaczenie nominału, napis „NARODOWY BANK POLSKI”, klauzula prawna, pas u dołu banknotu.

p.jag