Tak wyglądałą Wytwórnia Galanterii „Galalit”w latach 60.

Tak wyglądałą Wytwórnia Galanterii „Galalit”w latach 60.
Fot. Z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta

Wytwórnia Galanterii „Galalit” powstała w budynku, w którym wcześniej była prywatna fabryka obuwia. Uroczyste otwarcie nastąpiło 12 listopada 1950 roku. Wytwórnia nosiła wówczas nazwę „Fabryka Mas Plastycznych”

Początkowo pracowało w niej 70 osób, a siedziba zakładu mieściła się przez cały okres PRL przy ul. Jagieły 2. Fabryka podlegała Dyrekcji Przemysłu Miejscowego, a następnie po usamodzielnieniu się funkcjonowała jako Myślenicki Zakład Przemysłu Guzikarsko - Galanteryjnego „Galalit”.

Produkowano tu głównie guziki, spinki i klamry. W latach 1952-1955 rozbudowano zakład w zakresie, na jaki pozwalał niewielki teren, gdzie mieściła się fabryka. Spowodowało to dwukrotny wzrost powierzchni użytkowej. W roku 1970 fabryka zatrudniała 573 pracowników, z czego 130 było członkami Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Praca w bardzo trudnych warunkach odbywała się na trzy zmiany.

W niewielkich halach ustawiono dziesiątki maszyn w sposób znacznie utrudniający pracę robotnikom. Do tego wszelkie wycinarki, tokarki, dziurkarki i wtryskarki były sprzętem przestarzałym. Brakowało pomieszczeń do magazynowania surowców, w związku z tym był on przechowywany w 18 prywatnych magazynach na terenie Myślenic.

W zakładzie funkcjonował kiosk spożywczy, mała kuchnia oraz duża świetlica, która służyła za jadalnię. W latach 1970-1975 zakład zabezpieczali operacyjnie funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa. Zainteresowanych tym tematem odsyłam do „Monografii Myślenic z 2012 roku oraz do książki „Myślenice we wspomnieniach mieszkańców” wydanej w roku 2016 przez Harcerskie Archiwum Społeczne.

Książki te można wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece im. Ks. Jan Kruczka. POLECAM. Autor zdjęcia Henryk Hermanowicz.

Józef Stanisław Błachut Józef Stanisław Błachut Autor artykułu

Rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.