KWW Jarosława Szlachetki

Takiego turnieju jeszcze u nas nie było

Takiego turnieju jeszcze u nas nie było
Turniej Rycerski o Miecz Myślimira to próba odtworzenia widowiska jakim był piętnastowieczny turniej

Czekający nas Turniej Rycerski o Miecz Myślimira to próba odtworzenia widowiska jakim był piętnastowieczny turniej rycerski z całym jego blichtrem, urodą dam dla których miłości i przychylności walczą rycerze. Poza turniejem, który dwa lata z rzędu odbywał się w Krakowskim Barbakanie - na południu Polski nie było takiego wydarzenia.

W Myślenicach spotkają się najlepsi rycerze oraz bractwa z południa Polski. W sumie zaproszonych jest około 100 rekonstruktorów, którzy na dwa dni zabiorą myśleniczan w czasy Średniowiecza. Gwarantuję, że to będzie wyjątkowe wydarzenie

- o pierwszym tego typu wydarzeniu organizowanym w naszym mieście w rozmowie z nami mówi Jarosław Pietrzak, dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach

 

Przed nami pierwszy w historii Myślenic Turniej Rycerski o Miecz Myślimira. W dniach 10-11 czerwca myślenicki Rynek stanie się areną na której zmierzą się najlepsi wojownicy. Co nas czeka podczas tego wydarzenia?

Pierwszy Myślenicki Turniej Rycerski czerpie inspiracje ze znanych średniowiecznych turniejów. Za dobrego władcę uważano takiego, który organizował minimum trzy turnieje w roku. W XV wieku popularność zyskały turnieje z fabułą w które oprócz potyczek rycerskich wplecione były w fascynujące opowieści. W naszym przypadku tłem turnieju jest Roman de la Rose - średniowieczna powieść alegoryczna.

Walczący to jedni z najlepszych w kraju. Podzieleni zostaną według średniowiecznych zasad na Tenans - obrońcy przyjmujący wyzwania i Venans - rzucający wyzwania, będą się potykać między sobą. W tym będą ich wspierać Damy - cnoty. Eliminacje, półfinały i finały wyłonią rycerza, który godzien jest zerwać różę i tym samym wygrać turniej.

I odebrać z rąk burmistrza główną nagrodę, którą jest Miecz Myślimira?

Miecz powędruje do zwycięzcy, który mam nadzieję wiele razy skrzyżuje go z przeciwnikiem na chwałę swoją i Myślenic.

Czy to jest bezpieczne?

Same walki są starciami jak najbardziej poważnymi, choć oczywiście zawodnicy używają specjalnej broni turniejowej, co oznacza, że miecze nie są ostre. Każdy z nich ma też na sobie zbroję, która ma chronić przed skutkami zadanych ciosów. Z drugiej strony walki nie są inscenizowane, a każdy stający w szrankach chce wygrać. Liczą się celne trafienia, które zliczają profesjonalni sędziowie – oni również czuwają nad prawidłowym przebiegiem pojedynków. Zdarzają się urazy jak w każdym sporcie.

Pojedynki rycerskie będą największą atrakcją? Które z planowanych przez Muzeum wydarzeń koniecznie powinny znaleźć się na liście odwiedzających turniej?

Wydaje mi się, że wszystkie wydarzenia myślenickiego turnieju zasługują na uwagę. Szczególnie dzień drugi – niedziela dedykowana jest widzom. Będą mogli już nie tylko podziwiać, ale aktywnie włączyć się w poznawanie atrakcji średniowiecza. Można będzie zagrać w średniowieczne gry, zatańczyć branle - średniowieczne tańce, postrzelać z łuku, sprawdzić, czy kaligrafia jest trudną sztuką oraz poznać średniowieczne zabawy plebejskie. Natomiast dzieci będą mogły poczuć się jak prawdziwi średniowieczni żołnierze biorąc udział w manewrach małej piechoty.

Planowana rekonstrukcja przypomina żywą lekcję historii.

W rzeczy samej. Sobota będzie okazją do przekonania się jak wyglądał średniowieczny rycerz, jakie miał uzbrojenie, ile naprawdę ważył miecz. Będzie można przekonać się jaka była różnica pomiędzy rycerzem a giermkiem. Cały etos rycerski to również dworność wobec dam i te zwyczaje również będzie można poznać i obserwować podczas wydarzeń na Rynku. Poza tym zobaczymy jak mógł wyglądać turniej rycerski, a w niedzielę poznamy inne aspekty średniowiecznej rzeczywistości – taniec i zabawę, czy musztrę. Przyjadą do nas bractwa z całego południa Polski. W sumie zaproszonych jest ok 100 rekonstruktorów. Są to grupy z Krakowa, Nowego Sącza, Żywca, Będzina, Bytomia, Gliwic, które zapewnią mnóstwo atrakcji.

W programie znaleźć można m.in. przemarsz Pocztów Rycerskich z obozowiska na Rynek. Czy to oznacza, że mieszkańcy będą mogli odwiedzać obóz rycerski?

Obóz rycerski będzie znajdował się w ogrodzie Muzeum Niepodległości i będzie bardzo dobrze widoczny dla publiczności przechodzącej ulicą Dąbrowskiego, skąd będzie można zobaczyć jak wyglądał typowy namiot rycerski. W sobotę aktywności skupione będą w Rynku, gdzie odbędzie się wspomniany turniej, natomiast w niedzielę w ogrodzie Muzeum w bliskości obozowiska zostanie rozstawiony tor łuczniczy na którym mieszkańcy będą mogli spróbować swych sił w strzelaniu z łuku.

Planowana przez nas impreza będzie również okazją do posłuchania muzyki średniowiecznej w wykonaniu zespołu „Fleurdelis”. Pierwszy dzień zakończymy wieczorną inscenizacją „Teatr Ognia” podczas której wystąpi grupa „Mantikora”. Poza tym w niedzielę po zakończonych warsztatach turniejowych na koniec dnia odbędzie się koncert w klimacie galicyjskim z grupami „Klezz Jezz” oraz „Organic Noises”.

Dodatkowo w inscenizacji bitwy rycerskiej wezmą udział wszyscy uczestnicy turnieju, nie tylko ciężkozbrojni rycerze, których poznamy w szrankach turniejowych, ale również ci, którzy odtwarzają lekką piechotę, a nawet mieszczan i motłoch. W sumie będzie to około 100 osób.

Brzmi imponująco. To pierwsze tego typu wydarzenie w Myślenicach. Skąd pomysł na jego organizację?

Myślenice są miastem o średniowiecznym rodowodzie. W dodatku w tym roku przypada 675 rocznica lokacji miasta oraz 600 rocznica wizyty w naszym mieście króla Władysława Jagiełły. Wydaje mi się, że to bardzo dobra okazja, aby uczcić je takim widowiskiem. Z pomysłem zorganizowania takiej imprezy przyszedł do nas Andrzej Horabik grający na instrumentach średniowiecznych.

Jak doszło do wizyty Władysława Jagiełły w Myślenicach? To zdarzenie o którym do tej pory niewiele się mówiło.

Każdy średniowieczny władca zwykł podróżować po swym królestwie odwiedzając poszczególne miasta. Król Jagiełło we wspominanym przez nas roku poślubił Elżbietę Granowską, podróżował więc z królewską małżonką. Okolice Myślenic słynęły z lasów i wspaniałej zwierzyny, a król był miłośnikiem polowań. Ponoć lubił też słuchać słowików, kto wie czy nie robił tego również podczas pobytu w Myślenicach.

Jednym z największych turniejów rycerskich w kraju jest organizowany od 20 lat w Iłży. Przyjeżdżają na niego najlepsze grupy rekonstrukcyjne z Polski i zza granicy. Czy Turniej Rycerski o Miecz Myślimira ma szansę stać się wydarzeniem cyklicznym?

Z tego co wiem, turniej w Iłży jest turniejem kontraktowym – wynajmowane są grupy, które robią pokazy. Trudno porównywać go z tym, co będzie się działo na myślenickim Rynku. Nasz turniej będzie próbą odtworzenia widowiska jakim był XV-to wieczny turniej rycerski z całym jego blichtrem, urodą dam dla których miłości i przychylności walczą rycerze. Taki rodzaj turnieju rzadko jest spotykany. Poza turniejem, który odbywał się dwa lata z rzędu w krakowskim Barbakanie, chyba jeszcze na południu Polski takiej imprezy nie było. Na naszym turnieju spotykają się najlepsi rycerze z południa – Piotr Kriger, który od lat zajmuje pierwsze miejsca na w Będzinie oraz Wojciech Dudek – champion Kompanii Gryfitów, Mirosław Markowski z Leo Corde i wielu innych.

Chcielibyśmy, aby tego typu impreza na stałe zagościła w naszym mieście. Obecnie został on wpisany do Małopolskiego Programu „Małopolska; Ludzie – Tradycja – Historia” w którym uczestniczą takie miejscowości jak: Myślenice, Miechów, Skawina, Wojnicz, Wadowice, Kęty, Kraków i Krzeszowice. Nasze muzeum będzie starało się organizować przynajmniej jedną imprezę historyczną o tej skali w roku.

 

Turniej Rycerski o Miecz Myślimira
(10.06 – 11.06)
Sobota 10.06.2017

11.30 - Przemarsz Pocztów Rycerskich z obozowiska na Rynek.
12.00 - Uroczyste otwarcie Turnieju Rycerskiego o Miecz Myślimira na Rynku. Krótki pokaz tańców średniowiecznych.
13.00 - 15.30 - Walki turniejowe w szrankach. Eliminacje.
15.30 -16.00 - Koncert zespołu „Fleurdelis”.
16.00 -16.30 - Pokaz tańców średniowiecznych i występ Andrzeja Horabika - „Folklor na Każdą Imprezę”.
16.30 - 18.30 - Walki turniejowe w szrankach. Finały.
18.30 - Uroczyste zakończenie Turnieju Rycerskiego o Miecz Myślimira.
19.00 – 19.40 - Inscenizacja bitwy z udziałem uczestników Turnieju Rycerskiego.
20.00 - 20.30 - Koncert zespołu „Fleurdelis”.
21.30 - Teatr Ognia. Występ grupy „Mantikora”

Niedziela 11.06.2017
12.00 – 17.00 - Pokazy, warsztaty tematyczne oraz gry i zabawy dla publiczności:
- nauka tańców dawnych,
- zajęcia z kaligrafii średniowiecznej,
- nauka strzelania z łuku w ogrodzie Muzeum Niepodległości,
- pokazy walk rycerskich z prezentacją uzbrojenia,
- manewry piechoty miejskiej z pokazem artyleryjskim,
- zajęcia dla Małych Rycerzy i Małych Dwórek,
- szkolenie młodych adeptów piechoty miejskiej zakończone otrzymaniem stosownych dyplomów,
- gry i zabawy plebejskie.
W tle muzyka dawna w wykonaniu Andrzeja Horabika „Folklor na Każdą Imprezę”.

 

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)