TARG czyli wystawa sztuki w przestrzeni publicznej

Kultura 4 października 2012 Wydanie 37/2012
TARG czyli wystawa sztuki w przestrzeni publicznej
TARG czyli wystawa sztuki w przestrzeni publicznej

W miniony piątek na miejskim targu spotkali się artyści, uczestnicy kończących się warsztatów, widzowie by podsumować pierwsze z wydarzeń zaplanowanych podczas realizacji projektu “30 kilometr

Kierunek. Przestrzeń dla Sztuki.” Wystawa, której kuratorem był Artur Wabik ożywiła przestrzeń miejskiego targowiska w czasie, kiedy jest ono jedynie pustym placem, autorami byli pracujący przez trzy dni przede wszystkim koncepcyjnie młodzi ludzie. Wspólnie z doświadczonymi artystami stworzyli oni prace – instalacje dla których kontekstem był targ.

Prace powstawały w oparciu o zdjęcia, filmy, odgłosy nagrane na targowisku, które stały się elementami, ale też daleką inspiracją. Szkieletem wystawy była istniejąca infrastruktura targu, każdy z uczestników decydował która z handlowych “budek” stanie się miejscem jego pracy i w jaki sposób najcelniej “opowie” swoją historię z nią związaną. Istotnym elementem dla powstawania prac była informacja o nieodległym w czasie przeniesieniu targu i ulokowaniu go w innym miejscu, to też stało się inspirujące.

Wśród projektów uwagę zwracała “odlatująca” balonami na Dolne Przedmieście budka autorstwa Kuby Krzyszkowskiego, portretująca kupców instalacja Kariny Kiczek, wywołująca refleksje o przemijaniu “budka muzealna” autorstwa Karoliny Korduli, Gabrieli Halek, Natalii Wróbel. Refleksję na temat przemijających współcześnie na tagach miejsc rękodzieła wzbudziła instalacja Iwony Dobrzyńskiej, której elementem były zrobione własnoręcznie przez autorkę i zaprzyjaźnione z nią Karinę Kiczek i Olę Rylewicz ptaki. O pamięci na swój sposób opowiedziały: Izabela Jeleń tworząc pracę opartą o zdjęcia i przedmioty pokazujące upływ czasu i Joanna Twardosz, która z opakowań często nieistniejących już produktów spożywczych ze swojego dzieciństwa utworzyła napis “Smak Przeszłości”. Artur Wabik, kurator wystawy, ale jednocześnie jej uczestnik sięgnął do równie już dzisiaj zapomnianych form spędzania wolnego czasu tworząc stanowisko oglądania kaset VHS.

Charakter targowiska, i co istotne jego wartości komunikacyjne przywołał Arkadiusz Kantor, tworząc wizualno-dźwiękową instalację połączoną jego własną interpretacją obrazu, on też zaprosił gości piątkowego spotkania by w zaczerpniętych z komiksu “dymkach” utrwalili swój głos na targu. Justyna Dziura używając szablonowych napisów opisała chaos panujący tu zwykle w dni targowe. Dużo optymizmu niosła budka z koszykiem rodzącym tęczę Roksany Żaby i Karoliny Leśniak i Karola Sragi. O przedmiotach opowiedziały nam Paulina Lichwicka i Weronika Kasprzyk, które obwinęły budkę przezroczystą folią uniemożliwiając dokładne ”zbadanie” produktów – przedmiotów, które zawierała. Jakub Mateja zagrał z przestrzenią blatów tworząc iluzjonistyczną przestrzeń, w której pokazał konkretne przedmioty tworzące kompozycję będącą zapisem dnia. Estetyką kramu zainspirowała się Natalia Nowacka, tworząc abstrakcyjny obraz z przywróconych do powtórnego obiegu tkanin, będących zniszczonymi ubraniami. Interakcję podjęła Jolanta Czernecka, dając widzom możliwość wyjścia z targu z optymistycznym cytatem oderwanym z budki z “Dobrym Słowem Gratis”.

Projekt TARG zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Gminy Myślenice. Organizatorzy dziękują również za pomoc w realizacji Mariuszowi Rączce – Firmie Eko Projekt Gospodarka Odpadami Sp.zo.o i dyrekcji myślenickiego oddziału Banku Spółdzielczego w Wieliczce. Patronat Medialny: Radiofonia, Gazeta Myślenicka