Tę pamięć trzeba pielęgnować

Tę pamięć trzeba pielęgnować
Najstarsza kwestująca, dzisiaj emerytowana nauczycielka Teresa Święch wraz z Dawidem CHorabikiem Fot. Piotr Jagniewski

Idea ratowania zabytkowych nagrobków rozrasta się z każdym rokiem. Kwestujących przed wejściami na cmentarze można było spotkać w Myślenicach, Dobczycach i Głogoczowie. Pieniądze zbierali przedstawiciele wszystkich pokoleń.

- O naszą historię – zwłaszcza lokalną należy dbać szczególnie, przekazywać następnym pokoleniom, dlatego trzeba ratować te nagrobki od zapomnienia – zwraca uwagę Teresa Święch najstarsza wolontariuszka myślenickiej kwesty

Podobnie jak w latach ubiegłych, także podczas piętnastej, jubileuszowej kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków, ofiarodawcy nie zawiedli. W Myślenicach do puszek kwestujących trafiło

13849,01 zł. Pieniądze w środę 1 listopada przez cały dzień zbierali przedstawiciele samorządu, ludzie kultury, polityki, sportu, nauczyciele oraz osoby zasłużone i znane lokalnej społeczności. Wspierali ich uczniowie, a przede wszystkim mieszkańcy regionu wrzucający do puszek pieniądze.

- Była to piętnasta kwesta i jak widać jesteśmy już wpisani w to święto i dobrze rozpoznawani przez mieszkańców regionu. Ich hojność świadczy o tym, że popierają to co robimy, a zainteresowanie wsparciem naszej akcji z każdym rokiem jest większe – wynik tegorocznej zbiórki komentuje Joanna Kazanecka - koordynatorka kwesty.

W ubiegłym roku na renowację zabytkowych nagrobków udało się zebrać 13100 zł, a zbiórka trwała dwa dni. W tym roku do puszek kwestujących trafiło 13839,01 zł, ale warto podkreślić, że wolontariusze kwestowali tylko przez jeden dzień, co i tak dało rekordową kwotę.

Co sprawia, że myśleniczanie decydują się sięgnąć po puszki i przyłączyć się do akcji? - W kweście biorę udział po raz pierwszy. Dowiedziałam się o niej w szkole od starszych koleżanek i pani Kazaneckiej. Lubię się angażować w działania w których mogę pomóc oraz działać na rzecz innych. Co z tego, że to święto i dzień wolny? Mnie to nic nie kosztuje i jeśli tylko można zrobić coś dobrego, to dlaczego tego dnia nie wyjść z domu? - wyjaśnia Monika Ostafin uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Myślenicach, która kwestowała przed myślenickim cmentarzem przez dwie godziny.

Dzięki takiemu podejściu liczba kwestujących rośnie z roku na rok, co może tylko cieszyć wobec faktu, że wśród młodych ludzi dojrzewa świadomość konieczności kultywowania i zachowania w dobrej kondycji pomników historii.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego biorą udział w kweście od jej początku. W ubiegłym roku wsparli ich koledzy z Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych, a tym razem dołączyli do nich również wychowankowie Małopolskiej Szkoły Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego. Jak zapowiada Joanna Kazanecka – nauczycielka z I LO koordynująca pracę wolontariuszy – w przyszłym roku do udziału w kweście zaproszona zostanie ostatnia ze szkół ponadgimnazjalnych, której uczniowie jeszcze nie kwestowali, czyli Zespół Szkół im. Andrzeja Średniawskiego.

Z każdym rokiem coraz chętniej w akcję włączają się również samorządowcy, ludzie kultury, polityki, sportu, nauczyciele i osoby zasłużone dla lokalnej społeczności. Pomysł ten podsunął kilka lat temu Jacek Hołuj, myślenicki kolekcjoner i znawca historii miasta. – Podpowiedziałem kiedyś Joasi Kazaneckiej, aby wciągnąć w akcję znanych ludzi – mówi. - To zdecydowanie podniosło jej prestiż. Proszę spojrzeć jak wiele osób dzisiaj stoi tutaj z puszkami, a niektóre osobowości szczególnie przyciągają darczyńców – powiedział nam samemu kwestując przed bramą myślenickiego cmentarza.

- W tym roku wysłaliśmy kilkadziesiąt zaproszeń do osób, które zasłużyły się dla miasta i regionu. Wśród kwestujących spotkać można było m.in.: burmistrza Macieja Ostrowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Wójtowicza, dyrektora ZSTE Marka Łatasa, Stanisława Bisztygę, Stanisława Nowackiego, radnych miejskich i powiatowych Krzysztofa Halka, Mateusza Sudra, Mirosława Fitę, Wacława Szczotkowskiego, Władysława Kurowskiego, Piotra Dziadkowca, Roberta Pitalę, Józefa Błachuta, a także ludzi kultury, sportu takich jak Małgorzata Anita Werner, Piotr Szewczyk, Natalia Nowacka, Jerzy Fedirko, Marek Stoszek, trener Jerzy Bicz, czy była siatkarka Agnieszka Lehman-Dybała – mówi Joanna Kazanecka (pełna lista uczestników powyżej).

- Każdego roku mówię sobie, że jeśli tylko dam radę to wezmę udział w kweście, ponieważ to bardzo ważna sprawa. Z biegiem lat niszczeją zapomniane nagrobki, a o naszą historię – zwłaszcza lokalną należy dbać szczególnie. Pamięć o niej musimy przekazywać następnym pokoleniom i ratować od zapomnienia zarówno ją jak i zniszczone nagrobki. Miło jest obserwować efekt naszej pracy i zaangażowania w postaci odnowionych pomników. Od dawna zgłaszam pomysł stworzenia gabloty lub mapy, która zaprezentuje odrestaurowane pomniki – zwraca uwagę Teresa Święch, emerytowana nauczycielka i jedna z najstarszych kwestujących w Myślenicach.

Każdego roku mówię sobie, że wezmę udział w kweście ponieważ to bardzo ważna akcja. Z biegiem lat niszczeją zapomniane nagrobki, a o naszą historię – zwłaszcza tą lokalną należy szczególnie dbać, pamiętać o niej, przekazywać następnym pokoleniom i ratować ją oraz nagrobki od zapomnienia

Teresa Święch najstarsza wolontariuszka myślenickiej kwesty

Przez piętnaście lat trwania kwesty, renowację przeszło kilkadziesiąt pomników i nagrobków. Wśród nich znajduje się m.in. Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Żołnierzy Armii Radzieckiej, Grób Żołnierzy Września i wiele innych. W tym roku groby i pomniki odnowione z pieniędzy zebranych podczas kwesty zostały oznakowane tabliczkami informacyjnymi.

- Zależy nam na tym, aby odrestaurowane pomniki, które nie mają stałego miejsca na cmentarzu zostały wkomponowane w powstający z tyłu cmentarza mur. Kiedy to się uda, a pomniki znajdą swoje miejsce, będziemy mogli myśleć o mapie. Dodatkowo usuniemy pomniki z tzw. lapidarium, a w jego miejsce będzie można stworzyć kolumbarium, które daje możliwość umieszczania w nim urn. Podobne znajduje się na cmentarzu w Dobczycach – wyjaśnia Czesław Bisztyga radny nadzorujący prace wykonawcze z ramienia UMiG Myślenice.

Rekordowe Dobczyce

We wspomnianych przez radnego Dobczycach w tegorocznej kweście również udało się zebrać rekordową kwotę 13158,52 zł. Tutaj kwesta odbywa się od 17 lat z inicjatywy Społecznego Komitetu Opieki nad Zabytkami, którego jednym z założycieli był Józef Orzechowski. W tym roku wspólnie z mieszkańcami i społecznikami kwestował również burmistrz Paweł Machnicki z zastępcą Haliną Adamską-Jędrzejczyk. W ciągu 17 lat na dobczyckim cmentarzu udało się odrestaurować 57 nagrobków.

Głogoczów po raz trzeci

Inicjatywa od lat pielęgnowana w Myślenicach i Dobczycach zachęciła do działania mieszkańców sąsiednich miejscowości. Jak się bowiem okazuje niemal na każdym cmentarzu znajdują się zapomniane nagrobki potrzebujące ratunku. W Głogoczowie na ten cel pieniądze zbierano po raz trzeci.

- Naszym założeniem na ten rok było zebranie funduszy na odnowienie nagrobków śp. Jana i Katarzyny Syrków, a odwiedzający cmentarz w Głogoczowie do puszek ponad 30 wolontariuszy wrzucili 3 469,05 zł za co dziękuję z całego serca – akcję podsumowuje Agnieszka Węgrzyn, radna miejska i koordynatorka kwesty w Głogoczowie.

Zebrane pieniądze zostały przelane na konto Fundacji Rozwoju Regionu Myślenickiego, która jest formalno-prawnym organizatorem myślenickiej i głogoczowskiej kwesty. - Obecnie zebrane pieniądze znajdują się na naszym koncie. Następnym krokiem będzie podpisanie „porozumienia” z Burmistrzem Miasta i Gminy Myślenice dotyczącego szczegółów wykorzystania tych środków. Równocześnie fundacja składa do MSWiA sprawozdania z przeprowadzonych zbiórek i w dalszym okresie ze sposobu rozdysponowania środków - wyjaśnia Franciszek Piwowarczyk, prezes FRRM.

Osoby biorące udział w kweście: Maciej Ostrowski, Tomasz Wójtowicz, Marek Łatas, Stanisław Bisztyga, Stanisław Nowacki, Krzysztof Halek, Dawid Chorabik, Wacław Szczotkowski, Władysław Kurowski, Piotr Dziadkowiec, Dorota Kamińska, Maciej Hołuj, Stanisława Żelazna, Jacek Hołuj, Teresa Święch, Józef Tomal, Robert Pitala, Mateusz Suder, Mirosław Fita, Agnieszka Lehman-Dybała, Jerzy Bicz, Bożena Kossakowska, Jerzy Fedirko, Anita Wątor, Anna Kucharczyk-Kosek, Grażyna Kucharczyk, Adrian Burtan, Małgorzata Anita Werner, Henryk Bidziński, Jan Batko, Piotr Szewczyk, Natalia Nowacka, Marek Stoszek, Jakub Kutrzeba, Józef Bałuk, Kamil Kazanecki, Andrzej Boryczko, Józef Stanisław Błachut, Aleksander Kowal, Mateusz Matoga, Sławomir Kaganek, Rafał Zalubowski.

Uczniowie: Anna Mizia-Ossolińska, Kinga Oskwarek, Monika Ostafin, Gabriela Sanowska, Łukasz Bagiński, Konrad Hajdas, Julia Senderska, Klaudia Podmokły, Weronika Szymańska, Anna Włoch, Justyna Szymczyk, Marzena Musielak, Julia Kutepovo, Patryk Firek, Karol Loch, Sofia Ponomaniova, Jadwiga Róg, Eryk Matlak, Karolina Batko, Klaudia Maciuszek, Magdalena Kunecka, Anna Łętocha, Patrycja Pitala, Nikola Suchan, Karol Kiszka, Dagmara Mirek, Karolina Kurek, Krystian Piekarz, Kinga Sikora, Dawid Baran, Karolina Panuś, Jakub Szatkowski, Katarzyna Per, Dawid Baranik, Emilia Wilk, Julia Górecka, Agata Dmytrzyk, Anna Strzelec, Natalia Haras, Szymon Kazanecki, Nikola Kubala, Tomasz Kisiel, Artur Rapacz.

Nauczyciele: Joanna Kazanecka, Zuzanna Zawadzińska, Joanna Klemp, Małgorzata Czop, Teresa Mitan-Szymańska, Beata Strzelec, Agnieszka Dmytrzyk, Jolanta Pitala, Katarzyna Żak.

 

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Od 2014 roku pełni funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)