Te projekty wygrały w Budżecie Obywatelskim

Miasto 18 września 2018 Wydanie 33/2018
Te projekty wygrały w Budżecie Obywatelskim

Kolejny raz mieszkańcy Miasta i Gminy Myślenice mieli okazję na realizację własnych pomysłów, które sfinansowane zostaną z miejskiej kasy. Pod głosowanie zostało poddanych finalnie 48 zadań, na które oddano łącznie 6186 głosów

Podobnie jak w zeszłym roku wśród projektów ogólnomiejskich bezkonkurencyjnym zwycięzcą okazał się wspólny pomysł Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej z Psami i OSP, którzy postawili na zakup sprzętu termowizyjnego i noktowizorów.

Oddać głos mógł każdy mieszkaniec Miasta i Gminy Myślenice, który ukończył 16 lat życia - w sumie 35.347 osób. W tej edycji głosowanie odbywało się wyłącznie w formie elektronicznej. Każdy mógł oddać jeden głos na projekt ogólnomiejski oraz jeden - na zadanie ze swojego okręgu. Szczególnej mobilizacji wymagały te propozycje, które były bezkonkurencyjne w swoim okręgu.

By mogły zostać zrealizowane musiało na nie zagłosować minimum 15% osób uprawnionych do głosowania. Taka sytuacja miała miejsce w Myślenicach w okręgu nr 2 oraz miejscowościach: Borzęta, Bulina, Chełm, Droginia, Jasienica, Łęki, Osieczany i Zasań. Wystarczającej liczby głosów z tej grupy nie uzbierało zadanie myślenickie, które powinno uzyskać ich minimum 1068, natomiast finalnie było 626.

Maciej Ostrowski, burmistrz Miasta i Gminy: Cieszę, się że mieszkańcy mobilizują się nawzajem do działania na rzecz swoich społeczności lokalnych. Ilość zadań i frekwencja głosowania pokazuje, że ciągle chcemy poprawiać swoje otoczenie, bezpieczeństwo, komfort życia i wspólnie pracować na to, aby Miasto i Gmina Myślenice się rozwijały dla mieszkańców .

Najwięcej głosów, bo 1822 spośród projektów ogólnomiejskich zebrało zadanie pn. „Zwiększenie skuteczności ratownictwa i zmniejszenie strat po pożarowych poprzez wyposażenie strażaków OSP oraz GPR Myślenice w sprzęt Termowizyjny i Noktowizor”. Drugi w kolejności był projekt pn. „Dzieci są najważniejsze! - zakup i montaż podłoża syntetycznego” - 1205 głosów. - Będziemy się starać zrealizować obydwa projekty. Wszystko zależy od kwoty jaka zostanie wykorzystana na pierwsze zadanie - dodaje burmistrz. Pula do wykorzystania na projekt z tej grupy to 200.000.

Środki na zadania okręgowe rozdzielane są według zasady 15 zł na mieszkańca w danym okręgu, przy czym dwa najmniejsze okręgi Bulina i Chełm otrzymują po 10.000 zł. Ostateczną listę zadań, które będą zrealizowane poznamy niebawem.

Gmina Myślenice jako pierwsza w powiecie wprowadziła Budżet Obywatelski. Każdy z mieszkańców, który ukończył 16 lat mógł zgłosić wniosek z 20-osobową listą poparcia na zadanie mieszczące się finansowo w kwocie przyznanej na daną miejscowość. Do końca czerwca można było zgłaszać zadania, które przez okres wakacyjny były weryfikowane pod względem formalnym i merytorycznym, aby we wrześniu mogło odbyć się głosowanie. Dziś znamy już projekty, które w ostatnim z kroków okazały się najlepsze i będą wpisane do zadań realizowanych z miejskiego budżetu w roku 2019.