Akcja

Teatr we wszystkich odsłonach

Teatr we wszystkich odsłonach
Fot. Rafał Podmokły

Zespoły teatralne to jeden z najważniejszych przejawów aktywności kulturalnej naszego regionu. Można powiedzieć, że region Myślenic stoi zespołami teatralnymi. O tym jak dużo i jak rozmaite są to teatry można było się przekonać podczas I Konfrontacji Teatralnych

Okres między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem na ogół nie obfituje w wydarzenia kulturalne, tym więcej należy cenić inicjatywę z jaką wyszedł Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu organizując I Konfrontacje Teatralne „Myślenickie Maski”. Nietypowy był tym razem nie tylko termin, ale i lokalizacja imprezy, bo MOKiS postanowił wyjść poza mury swojego budynku i aktywizować kulturalnie Dom Ludowy na Górnym Przedmieściu.

Każdy kto ma jakieś większe rozeznanie na temat zaangażowania kulturalnego ludzi z naszego regionu wie, że zespoły teatralne to jeden z najważniejszych przejawów tej aktywności. Można powiedzieć że region Myślenic stoi zespołami teatralnymi. O tym jak dużo i jak rozmaite są to teatry można było się przekonać 29 grudnia w trakcie całodniowych niemal konfrontacji. A przecież i tak publiczności zgromadzonej w Domu Ludowym zaprezentowała się tylko część tych aktywnych miłośników Melpomeny. Oglądaliśmy spektakle w wykonaniu młodzieży i dorosłych, sztuki komediowe, kabaret oraz stand-up. Wystąpiło 7 zespolów, w tym 2 teatry osób niepełnosprawnych które mogliśmy już oglądać na niedawnym Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych w MOKiS.

Obok debiutujących na scenie młodych aktorów z Teatru Krótkich Opowieści WDK Głogoczów, którzy zaprezentowali abstrakcyjnego „Jelenia” widzowie mogli zobaczyć również „Desperatki” w reżyserii Doroty Ruskowskiej, które już jakiś czas temu stały się hitem „Teatru w Stodole” i cieszą się niezmiennie wielką i absolutnie zasłużoną popularnością wśród widzów.

Swoją kabaretowo- świąteczną odsłonę zaprezentował Czyli Show, a Teatr Kultureska z Trzemeśni wystąpił z bardzo zabawnym musicalem o ciekawym przesłaniu pt. „Zielony Kopciuszek”. Podobnie jak na Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych, trochę awangardy teatralnej wprowadził Amatorski Teatr Osób Niepełnosprawnych „TereN” w sztuce „Kaszalot”, zaś Teatr Środowiskowego Domu Samopomocy w Sułkowicach jeszcze raz pokazał swoją wersję skeczu „Chrzest Polski”, który kabaretowy fanom znany jest z wykonania Neo-nówki.

Chyba najbardziej zapracowanymi osobami w trakcie Konfrontacji były Agnieszka Tola Słomka, która oprócz nadzoru artystycznego nad „TereNem” reżyserowała również kapitalną „Baśń o rycerzu bez konia” w wykonaniu Teatru im. ks. K.K. Wojtyły oraz Dorota Ruśkowska, która oprócz brawurowej roli w „Desperatkach” wystąpiła w stand-upie „Uśmiech za jedną podróż”.

Jury w składzie którego zasiedli muzycy, aktorzy i kabareciarze zasłużeni dla myślenickiej i ogólnopolskiej rozrywki - Magdalena Sokołowska, Józef Romek i Piotr Różański postanowiło przyznać nagrody:

ZŁOTA MASKA: „Baśń o rycerzu bez konia” reż. Agnieszka Tola Słomka TEATR im. Ks. K.K.WOJTYŁY MOKIS / „Zielony Kopciuszek” reż. Krzysztof Przybylski „TEATR KULTURESKA” Trzemeśnia / „Bombka świąteczna” KABARET CZYLI SHOW reż. zespół teatru / „Desperatki” TEATR W STODOLE DOROTY RUŚKOWSKIEJ” reż. Dorota Ruśkowska /

SREBRNA MASKA: „Kaszalot” AMATORSKI TEATR OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „TereN” Teatr Warsztatów Terapii zajęciowej w Myślenicach reż. Agnieszka Tola Słomka /

BRĄZOWA MASKA: „CHRZEST POLSKI” Teatr Środowiskowego Domu Samopomocy w Sułkowicach reż Ewelina Węgrzyn /

NAGRODA SPECJALNA DLA REŻYSERA: Agnieszka Tola Słomka / Wyróżnienie „Jeleń”: Teatr Krótkich Opowieści WDK Głogoczów reż. Tomasz Świerczek

 

Mimo niezbyt dogodnego terminu Konfrontacje cieszyły się dużym odzewem ze strony publiczności, która szczelnie wypełniła sporą salę Domu Ludowego. Pierwsza edycja tej imprezy pokazała, że warto takie Konfrontacje kontynuować, choć sądząc po potencjale teatralnym jaki posiada nasz region jednodniowy przegląd to pewnie będzie trochę za mało.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).