Teresa Solarz – fotografia instynktowna

Teresa Solarz – fotografia instynktowna
Teresa Solarz Zajmuje się fotografią od ponad 10 lat i jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Miłośników Fotografii i Sekcji Fotograficznej przy Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Uczestniczyła w licznych plenerach SMF i innych środowisk twórczych. Brała udział w Sosnowieckich Spotkaniach Artystycznych i wystawach poplenerowych w latach 2011-2014 oraz 2018. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Fotografii Przemysłowej i Industrialnej FOTOPEIN w latach 2014, 2015, 2016, 2017 i 2018. Swoje indywidualne wystawy miała w galeriach w Jastrzębiu-Zdroju, Sosnowcu oraz Mościcach, a uczestniczyła również w Międzynarodowych Warsztatach w Myślenicach, Zakopanem i Krościenku. Fot. Fot. R. Podmokły

Od wtorku 28 maja w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. J. Kruczka w Myślenicach możemy oglądać kolejną odsłonę twórczości sosnowieckiej autorki – fotografika.

Teresa Solarz swoją pasją zajmuje się od ponad 10 lat i jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Miłośników Fotografii i Sekcji Fotograficznej przy Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Uczestniczyła w licznych plenerach SMF i innych środowisk twórczych. Brała udział w Sosnowieckich spotkaniach artystycznych i wystawach poplenerowych w latach 2011-2014 oraz 2018. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Fotografii Przemysłowej i Industrialnej FOTOPEIN w latach 2014, 2015, 2016, 2017 i 2018. Swoje indywidualne wystawy miała w galeriach w Jastrzębiu-Zdroju, Sosnowcu oraz Mościcach, a uczestniczyła również w Międzynarodowych Warsztatach w Myślenicach, Zakopanem i Krościenku. O myślenickiej wystawie pt. „Fotografie” kurator wystawy Zbigniew Podsiadło napisał - „Charakterystycznym i od pierwszegu momentu rzucającym się w oczy elementem jej twórczości jest dążenie do prostoty wypowiedzi twórczej. Jednak owa prostota nie oznacza bynajmniej banalności. Wprost przeciwnie. Autorka dąży do wyrażenia własnych idei dzięki osobistym założeniom merytorycznym. Posiadła zaś tę rzadką umiejętność że niemal instyktownie ale niezwykle trafnie ocenia kiedy

zrobić użytek z migawki aparatu”. Artystyczny instynkt to chyba kluczowe słowo jakiego możemy użyć w stosunku do Teresy Solarz. Wiele z tych fotografii które widzimy na myślenickiej wystawie to efekt chwycenia za aparat i robienia zdjęć w momencie kiedy nikomu innemu nie przyszłoby to do głowy. Niezwykłe obrazy świata widzianego przez szybę wagonu kolejowego czy samochodu albo cała gama impresji artystycznych związanych z obrazem odbijającym się w lustrze, w witrynie sklepowej czy też w kałuży. Przeważają motywy industrialne i da się zauważyć pewną fascynację koleją, bo w tej też branży pracuje od kilku lat Teresa Solarz. Niezwykła wrażliwość autorki sprawia że w tych obrazach torów czy trakcji kolejowej pojawia się jakaś magia, magia uchwycona w grze świateł. I mimo że są to przeważnie fotografie czarno-białe wydają się mieć tysiące odcieni. Klimat i ulotną atmosferę tych kadrów będzie można kontemplować jeszcze do 15 czerwca.

 

 

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).