Zwiedzali Bułgarię i Węgry

Zwiedzali Bułgarię i Węgry
Rejs po Balatonie sprawił Anecie Pilch, jej mężowi i dzieciom wiele radości. Mogli podglądnąć pracę marynarzy. Fot. arch. Sokół

Podopieczni myślenickiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice wrócili z letniego wypoczynku, na który wybrali się w ramach gminnego konkursu ofert na dofinansowanie realizacji zadania „Wakacje 2019”.

Grupa z „Sokoła” (ponad 60 osób) odpoczywała w Bułgarii, a grupa ze stowarzyszenia (13 rodzin, ponad 40 osób) na Węgrzech. - Podczas tej wycieczki nasi podopieczni będą aktywnie wypoczywać. W programie zawarliśmy różne gry, zabawy i zawody sportowe - zapowiadał jeszcze przed wyjazdem Marek Mikoś, prezes towarzystwa „Sokół”. I tak też było. Aktywności w Bułgarii nie brakowało - przejażdżka jeepami, łowienie ryb podczas rejsu statkiem i turnieje piłkarskie to tylko niektóre z nich. Poza tym, uczestnicy wyjazdu musieli zmierzyć się z różnymi oryginalnymi zadaniami inicjowanymi przez organizatorów m.in. z obozowym chrztem czy ułożeniem postaci z muszelek i wodorostów - miała to być jakaś osoba biorąca udział w obozie. Wszystkich rozbawiły natomiast papierowe przebieranki w zwierzęta - mewy, pająki czy myszy.

- To był cudowny czas. Chętnie wrócilibyśmy w to samo miejsce w przyszłym roku - mówi Eliza Matelowska, kierownik letniego wyjazdu towarzystwa „Sokół”.

Żaglowcem po Balatonie

Wiele atrakcji czekało również na uczestników wakacyjnego wyjazdu Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice. Spędzali oni czas na plaży nad Balatonem opalając się, kąpiąc, ćwicząc np. wodny aerobik i rozgrywając turnieje m.in. piłki siatkowej oraz zwiedzali urokliwe miasteczka: tzw. „lawendowe” Tihany, Balatonfüred oraz Csopak. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z pobytu na Węgrzech. Pogoda była piękna, wypoczęliśmy, wzbogaciliśmy się o nowe doświadczenia - mówiła nam po powrocie myśleniczanka Bernadetta Płachta - Costa, prezes stowarzyszenia i mama jednego z jego podopiecznych 14. letniego Wiktora. Na wyjazd zabrała z sobą również dwóch innych synów - 18. letniego Filipa i 16. letniego Adama. Wszyscy świetnie się bawili. Szczególnie podobał im się rejs żaglowcem po Balatonie.

W trakcie pobytu w Csopak grupa znalazła też czas na wspólne ognisko. Co ciekawe, okazało się, że zbudowana tam grillowa wiata to prawdopodobnie dzieło myślenickich cieśli. Dużą niespodzianką dla wypoczywających było również spotkanie małych piłkarzy z naszego miasta - „Orlików”, którzy w Csopak odbywali zgrupowanie. - Wybraliśmy się na ich mecz i gorąco im kibicowaliśmy. Wiele z naszych dzieci po raz pierwszy mogło na żywo obejrzeć mecz - wspomina nasza rozmówczyni. Co ważne, plan każdego dnia dostosowywany był do możliwości podopiecznych.

Nic tylko działać!

Wyjazd dodał energii dzieciom i ich opiekunom do dalszych działań, a tych przed stowarzyszeniem jest sporo. - Już w sierpniu być może weźmiemy udział w zajęciach „Otwarte drogi” organizowanych w MOKiS. W połowie września czeka nas piknik integracyjny w Myślenicach na Górnym Przedmieściu. W programie różne zabawy, loteria fantowa, ścianka wspinaczkowa, zajęcia artystyczne oraz kiermasz swojskich wyrobów. To będzie już ósma edycja tego wydarzenia. Później powoli rozpoczniemy przygotowania do zabawy mikołajkowej, kiermaszu bożonarodzeniowego oraz konkursu piosenki - wymienia Bernadetta Płachta - Costa. Wiele wyzwań również przed działającym przy stowarzyszeniu klubem sportowym „Myślenickie Skarby”, zrzeszającym podopiecznych ośrodka i nie tylko. Już jesienią czeka ich miting pływacki w Tarnowie. Po nim rozpoczną treningi do majowych zawodów Olimpiad Specjalnych.

Bernadetta podkreśla, że konkurs „Wakacje 2019” to świetny pomysł i jeśli zostanie on ogłoszony w następnym roku to również zamierza zgłosić do niego swoją wakacyjną ofertę. Jaką? - Być może znów wybierzemy Węgry, bardzo się nam tam podoba. Zastanawiam się też nad polskim morzem - dodaje.

Zjeżdżalnia, rowerki, kajaki…

Na następny wyjazd z pewnością chętna byłaby też rodzina Anety Pilch z Jawornika zachwycona pobytem na Węgrzech. Na wakacje po raz pierwszy w ramach konkursu gminnego udali się w czwórkę - Aneta, jej mąż Maciej, chora na autyzm 9 - letnia córka Zosia oraz 11 - letni syn Artur. Jak wrażenia? - Trawiasta plaża nad Balatonem w Csopaku jest naprawdę piękna. Dzieci mogły do woli kąpać się w jeziorze, zjeżdżać na zjeżdżalni, korzystać z boisk do siatkówki i piłki nożnej, rowerków oraz kajaków. Zosia z uwagą przyglądała się podpływającym do nas łabędziom i dzikim kaczkom, karmiła je - relacjonuje pani Aneta. Podkreśla, że wypad był świetną okazją do lepszego poznania się rodziców i dzieci oraz lekcją tolerancji. - Podczas wspólnych zabaw niepełnosprawność nie miała znaczenia, dzieci świetnie się dogadywały i tworzyły zgrany zespół.

Największą frajdę rodzinie Anety sprawił rejs statkiem po Balatonie. Nigdy wcześniej nie mieli okazji, by zobaczyć z bliska pracę marynarzy rozwijających żagle. Cieszyło ich też zwiedzanie. W pamięci urlopowiczów na długo pozostanie „lawendowe” Tihany. - Otaczał nas tam zapach lawendy, a stare domy kryte strzechą sprawiały wrażenie jakby czas się zatrzymał.

Aneta Pilch zaznacza, jak ważna jest pomoc gminy w organizacji letniego wypoczynku. - Dofinansowanie bardzo pomaga, zwłaszcza rodzinom osób niepełnosprawnych, gdzie codzienne wydatki na rehabilitację pochłaniają sporą część budżetu domowego. Bez dotacji, część z nich nie mogłaby pozwolić sobie na taki wyjazd.

Jak spędzić wolny czas?

Przypomnijmy, że konkurs „Wakacje 2019” ogłoszono w kwietniu. Oferty przyjmowane były do końca maja i obejmowały zadania mające na celu organizację działań i zajęć tworzących alternatywne formy spędzania czasu wolnego dzieci i młodzieży w okresie wakacji w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie miasta i gminy Myślenice na rok 2019.

Dotacje otrzymało 15 podmiotów z gminy Myślenice i nie tylko, które prowadzą działalność pożytku publicznego w zakresie: ochrony i promocji zdrowia, pomocy społecznej, oświaty i wychowania, kultury i sztuki, wypoczynku dzieci i młodzieży, upowszechniania kultury fizycznej, ratownictwa i ochrony ludności, turystyki i krajoznawstwa oraz przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym. Oprócz TG „Sokół” i Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych na tej liście znalazły się jeszcze m.in. Ludowy Klub Sportowy „Respekt” w Myślenicach, Stowarzyszenie Moc Różnych Razem z Krzywaczki, Kółko Rolnicze w Porębie, ZHP Chorągiew Krakowska Hufiec Myślenice oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Trzemeśni. W wyjazdach mogą brać udział dzieci i młodzież do 19. roku życia (w przypadku niepełnosprawnych do 24 lat) zamieszkałe na terenie gminy i pochodzące z rodzin biednych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. Całość dotacji obejmowała 160 tys. zł. Maksymalna kwota dofinansowania dla jednego podmiotu organizującego wypoczynek w formie wyjazdowej (kolonię czy obóz) nie mogła przekroczyć 10 tys. zł, a dla podmiotu organizującego wypoczynek w miejscu zamieszkania w formie półkolonii nie mogła być wyższa niż 5 tys. zł. Co ważne, wymagany był wkład własny podmiotu w wysokości minimum 10% całkowitych kosztów realizacji zadania.

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).