To będzie największy turniej tańca w Polsce

To będzie największy turniej tańca w Polsce

Odwiedzą nas najlepsi tancerze z całego świata, którzy nie mieli wcześniej okazji tańczyć w Polsce ponieważ takie turnieje nie były organizowane. Po raz pierwszy na parkiecie w naszym kraju zobaczymy pary z Chin

- mówi Adrian Bochnacki, jeden z organizatorów Pucharu Świata w tańcu towarzyskim w Myślenicach.

 

Kto był inicjatorem zorganizowania Pucharu Świata w Myślenicach?

Z pomysłem zorganizowania największej imprezy na świecie wyszedł Marek Mikoś prezes Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Nie było jednak sprecyzowane, czy będą to Mistrzostwa Świata, czy jednak puchar. Ostatecznie federacja, z którą współpracujemy, czyli World Dance Council dała nam możliwość przygotowania właśnie Pucharu Świata.

Ile par przewidujecie na turnieju?

Zakładamy, że do Myślenic przyjedzie od 100 do 150 par, ale jest to ciężkie do określenia ponieważ pary najczęściej zgłaszają swój udział na ostatni moment, a rejestracja trwa do 5 września. Wiemy na pewno, że zatańczą trzecia i czwarta para świata. Odwiedzą nas najlepsi tancerze z całego świata, którzy nie mieli wcześniej okazji tańczyć w Polsce ponieważ takie turnieje po prostu nie były organizowane. Po raz pierwszy na parkiecie w naszym kraju zobaczymy pary z Chin.

Jak wygląda obsługa par zagranicznych?

Jesteśmy w stanie wszystkie pary odebrać z lotniska i przewieźć do hotelu w Skomielnej Czarnej, który jest w całości wynajęty na potrzeby zawodów.

Czy znany jest już skład sędziowski?

W jury zasiadać będą m.in. najlepsi polscy sędziowie, a także takie osobistości ze świata tańca jak Stanislav Popov, czy Manfred Wang prezes Chińskiej Federacji Tanecznej lub Anna Melnikova Mistrzyni Świata. Będzie również jeden sędzia z Litwy, Czech, Słowenii. Sędzia główny to Janusz Biały prezes Polskiego Towarzystwa Tanecznego.

Kto poprowadzi wydarzenie?

W zakresie prowadzenia współpracują z nami Iwona Pavlović, Monika Sakowska, Janusz Myka, Arek Deierling

Czy będzie możliwość zobaczenia zarówno tańców standardowych jak i latynoamerykańskich?

Oczywiście. Sobota będzie w całości należała do tańcow latynoamerykański, a niedziela do standardowych.

Kiedy można przyjść i pooglądać tancerzy?

Na turniej można wejść właściwie w każdej chwili. O godzinie 9 rozpoczynamy pierwszy blok, kolejny o 12, trzeci o 15, a otwarcie gali o 18:30. Plan jest taki sam w sobotę i w niedzielę. Gdyby ktoś nie mógł przyjść, to będzie miał możliwość zobaczenia wstawek na żywo z gali na TVP Info i relacji z wydarzenia po jego zakończeniu, będzie również transmisja na żywo w internecie na kanale online.

Jakie jeszcze szykujecie atrakcje?

Podczas gali odbywać się będą pokazy mistrzów świata. Marek Kosaty i Paulina Glazik oraz Filipo da Silva i Anna Melnikova, która poprowadzi szkolenie co będzie dodatkową atrakcją dla tancerzy. Pojawią się też mistrzowie Europy w tańcu, który nie jest wcale tańcem towarzyskim, ale nie chcę tutaj zbyt wiele zdradzić. Puchar Świata stał się częścią odbywającego się od ponad 13 lat Turnieju o Puchar Burmistrz Myślenic. Dało nam to możliwość poszerzenia oferty i wprowadzenia kategorii ProAm, w której startują pary składające się z zawodowego tancerza oraz tancerza amatora, takie pary również będzie można podziwiać po raz pierwszy w Myślenicach.

Ile przyjdzie nam zapłacić za wstęp?

Miejsca najbliżej parkietu przy stoliku kosztują 120 złotych, bilet całodniowy 60 zł, a na samą galę 50 zł. Myślę, że warto przyjść nie tylko dlatego żeby zobaczyć wielkie wydarzenie sportowe, ale przede wszystkim potraktować je jako wydarzenie kulturalne, które mam nadzieję wpisze się na stałe w kalendarz myślenickich imprez sportowo-kulturalnych.

Emilia Ćwierz Emilia Ćwierz Autor artykułu

Uczennica w klasie o profilu humanistycznym. Interesuje ją literatura, historia, kino.