To był rajd zupełnie w starym stylu

To był rajd zupełnie w starym stylu
Na trasie rajdu patriotycznego Fot. M. Stoszek

Myślenickie Stowarzyszenie Motosport i Polskie Towarzystwo Historyczne oddział Myślenice po raz piąty zorganizowali rajd patriotyczny dla uczczenia Święta Niepodległości.

Rajd wiódł szlakiem miejsc pamięci powiatu myślenickiego. Pierwszym przystankiem na trasie rajdu był kopiec Marszałka Józefa Piłsudskiego w Osieczanach. Na kopcu po raz pierwszy w tym roku zostały zorganizowane uroczystości pod patronatem burmistrza Jarosława Szlachetki. Na kopcu historię tego miejsca przybliżył zebranym wieloletni opiekun kopca Stanisław Gubała. Po okolicznościowym wystąpieniu burmistrza, zebrani odśpiewali Hymn Narodowy oraz pieśni patriotyczne zaintonowane przez chór myślenickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Następnie rajd ruszył dalej do Wiśniowej. Na tutejszym cmentarzu z okresu I wojny światowej, wspólnie z przedstawicielami władz gminy złożono okolicznościowe wieńce i kwiaty, a uczestnicy rajdu wysłuchali krótkiej prelekcji. Trzecim punktem rajdu niepodległościowego był największy z cmentarzy z okresu Wielkiej Wojny w Drogini Banowicach.

Również i tutaj złożono znicze i wieńce, a przybyli wysłuchali prelekcji członków Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział Myślenice na temat genezy powstania cmentarzy wojennych w naszym rejonie oraz przebiegu walk.

Rajd organizowany przez stowarzyszenia z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem i zdobywa serca szczególnie młodzieży.

 

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Prezes myślenickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Od września 2019 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.