To sprawdzian dla nas wszystkich #RazemPrzeciwCovid-19

To sprawdzian dla nas wszystkich #RazemPrzeciwCovid-19

Od marca wszystkie służby zostały postawione w stan gotowości, tysiące mundurowych każdego dnia musiały się zmierzyć z nową rzeczywistością.

Epidemia koronawirusa, zmusiła wszystkich do wielu zmian w codziennym życiu. Wprowadzono wiele ograniczeń i nowych procedur, które nie były i nadal nie są dla nikogo wygodne. Wszystkie służby działają na rzecz ochrony zdrowia obywateli z pełnym zaangażowaniem wypełniają swoje obowiązki, nie oczekując za to pochwał czy oklasków. To co wydaje się być najbardziej pożądane dla nich to wyrozumiałość, tyle albo aż tyle. Bo tak jak my wszyscy są tylko ludźmi, którzy mają rodziny i bliskich. Bez

wsparcia, zrozumienia społecznego solidaryzmu byłaby im ciężko podołać.

W ramach akcji Służby w akcji. #RazemPrzeciwCovid-19 powstał spot, który obejrzeć można na kanale YouTube Telewizji Internetowej Myślenice-itv Region Południe.

- Tym spotem chcieliśmy oddać należny szacunek nie bohaterom ale zwykłym ludziom, sąsiadom, znajomym, którzy żyją pośród nas, bo takimi są policjanci, lekarze, strażacy, medycy, pielęgniarki, laboranci, salowe, kierowcy, ekspedientki, rolnicy, piekarze i wiele innych osób, które z poświeceniem szyją maseczki, organizują posiłki lub w inny sposób poświęcają się niosąc pomoc innym. A przecież mogli by zamknąć się w domach i siedzieć na wygodnej kanapie z książką lub gazetą w ręku, popijając gorącą czekoladę, a nie narażać swojego życie w służbie społeczeństwu. W czasie konfliktów zbrojnych zwłaszcza w tzw. misjach poza granicami kraju wymienia się żołnierzy. Teraz sobie proszę wyobrazić personel medyczny, i te wszystkie służby zaangażowane – tu nie ma zmiany warty, a misja która została im powierzona to ciągła troska o tak naprawdę życie i zdrowie każdego z nas. Jesteśmy tylko ludźmi i często słono płacimy za udział w tej misji i nasze rodziny, które zostają w domach i czekają na powrót taty czy mamy. W czasie pandemii i kryzysu ludzie różnie reagują i odreagowują. Jedno jest pewne: ta walka dotyczy nas wszystkich, dlatego pomimo różnych napięć społecznych warto być przyzwoitym, okazując wzajemny szacunek i zrozumienie. Warto – jak to ujęła żona jednego ratownika medycznego: „zatrzymać się przez chwilę w pędzącym życiu i zastanowić nad sensem istnienia, życia…” Teraz otrzymujemy od tego życia największą lekcję odpowiedzialności, lekcję, którą najprawdopodobniej zapamiętają nasze dzieci, dziś pozostające w domach, to prosta nauka: jak być człowiekiem nie w teorii, nie z podręcznika, ale w praktyce. To sprawdzian dla nas wszystkich z człowieczeństwa, odpowiedzialności oraz z empatii do drugiego człowieka. Jeszcze raz: dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania tego spotu – mówi Tomasz Burkat Komendant Straży Miejskiej w Myślenicach

Codzienność służb mundurowych, a także lęk, jaki każdego dnia towarzyszy ich bliskim opisuje wiersz pani Ewy Jani – z zawodu przedszkolanki, a prywatnie żony jednego z policjantów pracujących w Komisariacie Policji w Dobczycach.

Dla wszystkich, którzy w pracy

narażają swoje zdrowie i życie.