Życzenia Wielkanocne

Tomasz Sikora w Galerii mgFoto

Tomasz Sikora w Galerii mgFoto

W Galerii mgFoto gości wystawa „Jesteśmy” fotografa światowej sławy Tomasza Sikory. Na wernisaż przybył sam autor, co stawia to spotkanie w szeregu największych wydarzeń kulturalnych roku w Myślenicach

Skarb wspólnoty

- „Jesteśmy” to projekt fotograficzny w hołdzie ogólnie pojętej równości. Wszyscy ludzie, pomimo podziałów religijnych i kulturowych, mają takie same potrzeby, marzenia, uczucia. Jednak coraz większa ksenofobia i strach przed obcymi wynikające z niewiedzy i nieznajomości innych kultur, rodzi strach, który często przeradza się w agresję. (…) Chcę pokazać symbiozę ciał różnej barwy w postaci pięknych, harmonijnych, bardzo plastycznych obrazów, które powstały w procesie łączenia fotografii z elementami natury. Bo czymże innym jak częścią natury jest człowiek, o czym coraz bardziej zapominamy – mówi o swoim nowym cyklu Tomasz Sikora.

„Jesteśmy” to cykl portretów par białej kobiety i czarnego mężczyzny oraz czarnej kobiety i białego mężczyzny. Na czarno-białe fotografie nakładane są kolorowe detale zasuszonych roślin, tworząc piękne, skłaniające do refleksji kompozycje człowieka wpisanego w naturę. Bo taka jest też ogólna wymowa sztuki Tomasza Sikory – łączenie i przypominanie o wspólnocie. Tak jak każde ja jestem i każde ty jesteś łączy się w my – jesteśmy, tak człowiek jest integralną częścią natury, czyli cząstką życia w świecie, a fotografia jest częścią sztuki. Stąd i w jego wcześniejszych cyklach łączy się światłoczuły obraz fotografii np. z poezją, czy grafiką. Po prostu - to co istnieje - jest elementem większej całości. My jesteśmy elementem większej całości.

Autor zwrócił też uwagę na uniwersalność tego cyklu, który może zaistnieć nie tylko w galerii, gdzie zobaczy go stosunkowo niewiele osób, ale także w plenerze, na płocie, w przestrzeni miasta i wsi, gdzie wpisze się w krajobraz i także i on stanie się elementem większej całości.

Fotografia jest wszystkim

Dla Tomasza Sikory fotografia to nie hobby czy sposób zarabiania na życie. - Fotografia jest dla mnie wszystkim - mówi i nie są to słowa bez pokrycia. Podporządkował jej całe swoje życie. Jest dla niego pracą, zabawą, drogą indywidualnego rozwoju, ekspresją dojrzewających refleksji. I jest terapią, która pozwala wyrzucić z siebie emocje. Jest jego własnym językiem, którym mówi o sobie i świecie, o zagrożeniach i marzeniach. Ten język wciąż doskonali, szlifuje, szuka w nim nowych słów i fraz, tworzy neologizmy. - Ja mam nieustające eksperymentowanie, przekraczanie zasad w fotografii - wyznaje. A na pytanie: - Co jest w życiu najważniejsze? odpowiada: - Przeżyć życie jak najlepiej, pamiętając, że jesteśmy częścią społeczności, a nie sami dla siebie.

Wernisaż z „mgFoto Magazynem”

Na wernisaż w mgFoto przybyli wraz z członkami stowarzyszenia także zaprzyjaźnieni fotografowie z różnych ośrodków w kraju i ze Słowacji oraz liczne grono miłośników fotografii. Gości przywitała dyrektor biblioteki Agnieszka Kazanecka-Bylica, a autora przedstawił zebranym Stanisław Jawor. Wspomniał m.in., że niegdyś mieszkał on wraz z rodzicami w Suchej Beskidzkiej, a jego ojciec sam był rzeźbiarzem.

Przy okazji Stanisław Jawor poinformował o wydaniu pierwszego numeru kwartalnika „mgFoto Magazyn” i podarował egzemplarze publikacji Tomaszowi Sikorze oraz dyrektorce biblioteki.

Na stronie internetowej stowarzyszenia czytamy: - „mgFoto Magazyn” to kwartalnik poświęcony fotografii, wydawany w wersji elektronicznej oraz drukowanej. Gośćmi debiutanckiego numeru są: tytani polskiej fotografii współczesnej Tadeusz Rolke i Tomasz Sikora, dyrektor Muzeum Historii Fotografii w Krakowie Marek Świca oraz Grażyna Gubała - prezes mgFoto. Ponadto w numerze znalazły się: fotoreportaż Pawła Boćki z Islandii, prace Rafała Hechsmana z cyklu Teoria chaosu oraz wspomnienia o wielkim artyście Mieczysławie Wielomskim. Całość dopełniają zdjęcia znakomitych fotografów - z Polski i zagranicy.

Na papierze i na slajdach

Wernisaż składał się z dwóch części. Pierwsza poświęcona była prezentowanemu w galerii cyklowi fotograficznych kompozycji „Jesteśmy”. W drugiej autor pokazał „Zabawę z fotografią” - prezentację slajdów fotografii, wykonywanych w różnych miejscach świata (Australia, Maroko, Singapur), w różnych gatunkach, konwencjach, stylach i technikach; w ich liczbie fotografii z kampanii reklamowej hoteli Sheraton.

Cykl fotografii „Jesteśmy” Tomasza Sikory można oglądać w galerii mgFoto w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w godzinach otwarcia.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)