Tragiczny długi weekend

15 maja 2008 Wydanie 17/2008
Tragiczny długi weekend
Dni od 1 do 4 maja były dla policjantów, strażaków i ratowników medycznych bardzo pracowite

Dni od 1 do 4 maja były dla policjantów, strażaków i ratowników medycznych bardzo pracowite.

Dla wielu zmotoryzowanych podróżujących drogami naszego powiatu czas dojazdu wydłużył się z powodu korków, niektórzy byli uczestnikami wypadków lub kolizji, których policjanci odnotowali w tych dniach niemało. Do najpoważniejszego i najtragiczniejszego w skutkach zdarzenia doszło w Głogoczowie (3 maja). Do wypadku przyczynił się 25-letni motocyklista z Krakowa, który rozpędzony na motocyklu Yamaha potrącił 12-letnią mieszkankę Głogoczowa. Dziewczynka została odrzucona przez pojazd kilka metrów. Doznała między innymi otwartego złamania podudzia, biorący w akcji ratownicy musieli użyć śmigłowca do przetransportowania dziewczynki do specjalistycznego szpitala. Pomocy udzielono także motocykliście. Za spowodowanie wypadku drogowego może mu grozić kara pozbawienia wolności do lat 3.

Niebezpieczne skrzyżowanie

4 maja w Myślenicach ponownie doszło do groźnie wyglądającej kolizji na feralnym skrzyżowaniu ulic Marszałka Piłsudskiego i Jagiellońskiej. Tym razem zderzyły się dwa osobowe - Ople Astry (na zdjęciu). Podczas zdarzenia jeden z kierujących wymusił pierwszeństwo przejazdu nadjeżdżając od strony ZSO im. Tadeusza Kościuszki przy ul. Jagiellońskiej. Na szczęście kierowcy nie odnieśli poważniejszych obrażeń, natomiast straty materialne są znaczne.

Problem bezpieczeństwa ruchu w tym miejscu jest szeroko dyskutowany, różne propozycje rozwiązań przedstawiają kierowcy jak i radni powiatowi. Podczas ostatniej sesji obecny komendant powiatowy policji mł. inspektor Zbigniew Filiczak potwierdził fakt, że należy doprowadzić do spotkania kompetentnych służb i rozwiązać ten problem, oby nie trzeba było długo na to czekać. Aż strach pomyśleć jakie byłyby następstwa tego zderzenia, gdyby chodnikiem przechodzili piesi.

Raport z długiego weekendu

Wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, najechanie na tył poprzedzającego pojazdu oraz nadmierna, brawurowa prędkość często zakończona dachowaniem lub wypadnięciem z jezdni – na takie przyczyny zdarzeń drogowych wskazują policjanci z myślenickiej drogówki. Na zdjęciu [4 maja] młody kierowca z Krakowa stracił panowanie nad kierowanym przez siebie Oplem Corsą, wjeżdżając do ogródka jednej z posesji przy ul. Kilińskiego w Dobczycach. Został ukarany mandatem. 

Do najbardziej nietypowego zajścia na drodze doszło 1 maja, kiedy podróżujący zakopianką kierowca Opla Astry z Krakowa powiadomił dyżurnego o tym, że nieopodal wiaduktu z drogą na Polankę – jak twierdził – zderzył się z niedźwiedziem. Kiedy na miejscu pojawili się funkcjonariusze zwierzęcia już nie było, jednak relacja świadków oraz uszkodzenia samochodu pozwalają przypuszczać, że ta niecodzienna kolizja mogła mieć miejsce. Podczas ostatniej majówki na drogach zatrzymano jedynie dwóch nietrzeźwych kierujących, natomiast policjanci prewencji aż 10 osób – głównie w Myślenicach – ukarali mandatami za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym.

Skuteczne zatrzymanie

(8 maja) Policjanci Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Sekcji Prewencji zatrzymali na drodze nr 7 w Myślenicach pięciu słowackich Romów (w wieku 15 – 55 lat) poruszających się Fordem Sierrą. Powodem zatrzymania była otrzymana przed godziną informacja o tym, że osoby te policjanci z Krakowa podejrzewają o usiłowanie włamania do samochodu stojącego w pobliżu jednej z krakowskich restauracji. Cała piątka została przekonwojowana do V KP w Krakowie, gdzie prowadzono dalsze czynności procesowe.

Porozumienie ze strażą graniczną

(18 kwietnia) W Komendzie Powiatowej Policji w Myślenicach podpisano porozumienie o współpracy w zakresie bezpieczeństwa pomiędzy Komendantem Placówki Straży Granicznej w Lipnicy Wielkiej ppłk. Wiesławem Patlewiczem, a Komendantem Powiatowym Policji w Myślenicach mł. insp. Zbigniewem Filiczakiem (na zdjęciu).

Porozumienie, które zostało podpisane tego dnia obejmuje szczegółowe określenie zakresu współdziałania pomiędzy myślenicką policją i właściwym miejscowo oddziałem straży granicznej. Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim zwalczanie i zapobieganie przestępczości, a zwłaszcza rozpoznawanie zagrożeń terrorystycznych, ochrona granicy państwowej, szeroko rozumiana prewencja (w sferze bezpieczeństwa i porządku publicznego), doskonalenie metodyki wykonywania zadań i czynności służbowych oraz wsparcie logistyczne, także podczas np. edukacji młodzieży szkolnej z zakresu bezpieczeństwa. Dokument precyzuje także formy wymiany informacji oraz koordynacji działań w uzasadnionych przypadkach.