Trzy medale w Pucharze Europy

Sport 6 lutego 2019 Wydanie 05/2019
Trzy medale w Pucharze Europy

Byli to reprezentanci 8 krajów: Węgier, Ukrainy, Estonii, Niemiec, Włoch, Norwegii, Rosji i Polski. Walki odbywały się we wszystkich grupach wiekowych: młodzików, kadetów, juniorów, młodzieżowców i seniorów. W grupie seniorów zawody były równocześnie etapem kwalifikacji do Word Games, które odbędą się w 2021 roku w Stanach Zjednoczonych.

Ze względu na brak funduszy na wyjazd w Polskim Związku Sumo reprezentacja Polski liczyła zaledwie 17 zawodników i zawodniczek, którzy musieli opłacić udział ze środków własnych lub klubów. Wśród nich było dwóch zawodników KS Dalin - Krzysztof Szpakiewicz i Jakub Miska, którzy wyjechali na zawody w towarzystwie trenerów Roberta Proszkowca i Ryszarda Szpakiewicza.

Wyjazd był możliwy dzięki wydatnej pomocy sponsorów. Nasi zawodnicy, podobnie jak większość uczestników skorzystali z regulaminowej możliwości startu w dwóch grupach wiekowych - swojej U18 i starszej U21. Dzięki temu stoczyli więcej walk zdobywając trzy medale - dwa złote i jeden srebrny.

Krzysiek Szpakiewicz walczący w obydwu grupach wiekowych w kategorii wagowej do 60 kg był bezkonkurencyjny w finale pokonując reprezentantów Węgier - Zoltana Madarassy i Estonii - Nikitę Kurylovicha. Kuba Miska walczył w kat. do 70 kg. Paradoksalnie srebrny medal zdobył w grupie starszej U21 przegrywając jedynie z Ukraińcem Volodymyrem Belovtsovem, a w grupie U18 zajął piąte miejsce. Pierwszą walkę przegrał z Włochem Federico Vergari, a następnie po wygraniu dwóch walk repasażowych w pojedynku o brązowy medal zmierzył się z zawodnikiem gospodarzy Akosem Gyntitsem. Jak to się często zdarza w sumo o porażce zadecydował ułamek sekundy.

- Bardzo cieszy nas postawa zawodników, którzy pomimo różnego typu przeszkód w treningach walczyli bardzo skutecznie z trudnymi przeciwnikami. Jest to dobry prognostyk przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski Młodzieżowców, które odbędą się 24 lutego w Myślenicach - podkreśla trener Ryszard Szpakiewicz.